Alibaba’nın Yan Kuruluşundan Blok Zinciri Açıklaması

Alibaba Blok Zinciri Blockchain

Çin’in e-ticaret devi Alibaba‘nın yan kuruluşu Lynx International blok zinciri teknolojisini şirketin sınır ötesi lojistik alanına başarıyla entegre ettiğini açıkladı. Şirkete göre, blok zinciri sistemi, üretim, nakliye yöntemi, gümrük, muayene ve üçüncü parti doğrulama ile ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere, ithal edilen bir sevkiyatla ilgili tüm bilgileri takip ediyor.

Blok Zinciri Firmalara Güvenlik Sağlıyor

Şirketin teknik lideri Tang Ren, Çinli bir haber merkezine verdiği demeçte:

“Block zinciri kavramı henüz yeni ortaya çıkmaya başladı, ancak çok geniş bir uygulama yelpazesine sahip. Bunun kripto para birimleri hakkında spekülasyon yapmak için bir araç değil parlak bir internet tabanlı teknoloji olduğuna inanıyoruz.” dedi

Herhangi bir blok zinciri tabanlı sistemde veriler kaydedildikten sonra alınabilir ve incelenebilir, ancak herhangi bir koşulda değiştirilemez. Blok zincirinin değiştirilemezliği, kripto para birimlerinin sürekli artan bir kullanım oranına sahip olmalarının başlıca nedenlerinden biridir. Kripto paralar aracılığıyla bu teknolojiyi kullanan herhangi bir sistem, güvenlik avantajlarından yararlanabilir.

Aralık 2017’de Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, kripto paralara dair kişisel ya da ticari yatırımı olmamasına rağmen şirketinin blok zincir teknolojisinde önemli ilerlemeler kaydettiğini söylemişti. Lynx’in duyurusu muhtemelen Alibaba’nın sahaya girmesinin ilk sonuçlarından biri.

Alibaba’nın Gelecek Planları

Bu girişim ile Alibaba‘nın sahibi olduğu, Çin‘e ve dünyanın geri kalanına hizmet veren iki büyük çevrimiçi alışveriş sitesi Taobao ve AliExpress göz önüne alındığında, ana şirketin lojistik sürecini hızlandırmaya çalıştığı anlaşılıyor. Alışveriş ticaretinin yanı sıra Alibaba, sağlık ve gıda kalite kontrol endüstrileri için de blok zincir tabanlı programlar başlattı.

Bazı medya raporları Taobao’nun mobil uygulamasının bazı öğelerin altına “Ürünün lojistik bilgilerini göster” bağlantılarını eklediğini gösteriyor. Tıklandığında, kullanıcının söz konusu ürünün meşru bir kaynak tarafından gönderildiğinden emin olmasını sağlayan ürünle ilgili tüm bilgiler görüntüleniyor.

Şu ana kadar, Shangai, Shenzhen, Guangzhuo, Hangzhuo ve Tianjin’deki limanlardan ithal edilen malların en az 30.000‘inin ayrıntılarının şirketin blok zinciri sistemi üzerine kaydedildiği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Ethereum Blok Zinciri

Ethereum’un Genesis Adresine Yanlışlıkla 500 Milyon Dolar Gönderildi

bitcoin transfer

Bitcoin İşlem Hacmi Son İki Yılın En Düşük Seviyesinde