Bitcoin Cash Rehberi : Nedir? Nasıl Alınır ve Güvenilir Mi?

Bitcoin Cash

Bitcoin, şüphesiz yakın geçmişteki en inanılmaz yeniliklerden biridir. Bununla birlikte, son zamanlarda, hem ideolojik hem de kullanılabilirlik açısıdan çok tartışmalara neden olan ölçeklenebilirlik konusyla gündeme geldi. Nihayetinde bu tartışmalar sonrası bir uzlaşmaya varılamayınca, 1 Ağustos 2017’de Bitcoin, Bitcoin Cash‘i doğuran bir “Hard Fork”un içinden geçti. Fork ile ilgili detaylı bilgiye Fork Nedir yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’in yeni özellikler ve kurallardan yararlanan alternatif bir sürümüdür ve farklı bir geliştirme yol haritasına sahiptir. Bitcoin’in blok zincirindeki her bir bloğun boyutu 1 MB olacak şekilde tasarlanmıştı, ancak Bitcoin Cash destekçileri, daha büyük bir blok boyutu ile daha iyi ve daha hızlı hizmet verilebileceğini savunuyordu. 1 Ağustos’ta, Bitcoin blok zinciri iki farklı zincire bağlandı. Böylelikle Bitcoin’den ayrılıp tek başına Bitcoin Cash olarak adlandırılan yeni bir kripto para doğmuş oldu. Bitcoin hala 1 MB blok kullanırken, yeni oluşturulan Bitcoin Cash’de 8 MB blok boyutları var.

Bitcoin Cash projesi kendini şu şekilde tanımlıyor: “Bitcoin Cash, internet için eşler arası elektronik nakittir. Merkez bankası olmayan, tamamen merkezsizleşmiş ve üçüncü partilere ihtiyaç duymadan işleyebilen bir ağdır”. Bitcoin Cash’in ortaya çıkmasındaki en büyük amaç Bitcoin’e kıyasla daha fazla işlemi, daha hızlı ve daha az maliyetle gerçekleştirmektir.

İlk başlarda pek çok kişi tarafından şüpheyle karşılanmış olsada, günümüzde bütün borsalarda yer alan ve çokça talep gören bir kripto para birimidir.

BCH Nedir?

BCH, kirpto para birimi olan Bitcoin Cash’in piyasalarda kullanılan kısaltılmış ismidir.

Bitcoin Cash Güvenilir Mi?

Teknolojik altyapısı itibariyle Bitcoin’den farklı olmamakla birlikte yeni güvenlik özelliklerine sahiptir. Ancak her ne kadar merkezi olmayan bir kripto para birimi olarak tanıtılsada aslında Bitcoin Cash, büyük Bitcoin yatırımcıları tarafından geliştirildi ve bu yatırımcılar çatalın hemen sonrasında kendi madencilik şirketlerini kurarak Bitcoin Cash’in en büyük madenci gurubunu oluşturdu. Bu, Bitcoin’in tasarımı itibariyle sahip olduğu; tek bir bireye veya gruba ait olmama yani merkezi olmama prensibiyle çelişmektedir.

Tabi ki bu durum Bitcoin Cash’in teknolojisinde bir açık olduğunu göstermez. Özellikle son zamanlarda borsalarda spekülasyon yaptıkları suçlamasıyla karşı karşıya kalan Bitcoin Cash grubu yatırımcılarına fazla güven aşılamamış olmasına rağmen çokça kazanmıştır. Ancak para kazandırma amacıyla değil, insanları internet aracılığıyla özgürleştirmeyi hedefleyen kripto para dünyasına gösterdiği uyumsuzluk gözlerden kaçmamaktadır.

Bitcoin Cash Nasıl Alınır?

Güvenilir ve kullanımı kolay olan Cex.io veya Binance üzerinden satın alabilirsiniz. Diğer altcoinler hakkında detaylı bilgilere Altcoin nedir başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tether ve Bitfinex Sorunu

Tether Sorunu Derinleşiyor

Bosch IOTA

Bosch, IOTA Yatırımından Ne Bekliyor?