Bitcoin’in Geleceği Hakkında 7 Senaryo : Bitcoin Ne Zaman Ölür?

Bitcoin Ne Zaman Ölür?

Yazımıza başlamadan önce, kısaca geçmişe göz atarsak, Bitcoin’in daha önce yaklaşık 200 defa öldüğünün ilan edildiğini görebiliriz.

Dünyanın ilk kripto parasının çıktığı günden bu güne kadar yani yaklaşık 10 yıl boyunca artarak değerlenmesine rağmen hakkında sürekli “bitecek, patlayacak”  gibi haberlerle karşılaşıyoruz. Üstelik bu kıyamet senaryolarını tarih vererek taçlandırıyorlar. Geçmişin bize öğrettiği bir şey varsa, bu, Bitcoin’in geleceği hakkında kesin hüküm vermenin doğru olmadığıdır.

Çoğu zaman bu haberleri yapan ve bunlara rağbet edenlerin ise blockchain teknolojisinin ve Bitcoin’in ne olduğuna, nasıl çalıştığına dair pek bilgi sahibi olmayan ve araştırma yapmayan insanlar olduğunu farketmişsinizdir.

Bu yazımızda olası Bitcoin kıyametinin nasıl gerçekleşebileceğini ve bunun ne kadar mümkün olduğu konusuna eğileceğiz.

Teknik olarak konuşursak, Bitcoin, ağına bağlı bir avuç bilgisayar kalana kadar yaşayacaktır. Sadece  uzak ihtimal bir senaryo yok olmaya yol açar. Bitcoin’in, topluluk, açgözlülük veya dikkatsizlik yüzünden kendisini yok etmedikçe, önümüzdeki yıllarda hala en üst düzey kripto para olacağı düşünülüyor.

1. Senaryo : Dijital Kıyamet

Bitcoin Geleceği Senaryo Dijital Kıyamet

Tüm elektrik, internet ve veri iletişimi kaynakları kapatılır veya ortadan kaldırılsa, Bitcoin istemcileri birbirleriyle temasa geçemez ve sistem devre dışı kalır.

Geçici olarak tüm dünyada internetin kapanması, insanlar arasında bir karışıklığa neden olabilir, ancak sistem tekrar çevrimiçi olduğunda (teorik olarak) Bitcoin’in en uzun zincirden yeniden başlayacağına dikkat etmek önemlidir.

Dolayısıyla, Bitcoin’in teknik olarak nesli asla tükenmeyecektir.

2. Senaryo: Kritik Hata

Bitcoin Geleceği Senaryo Kritik Hata

Bu senaryoda, yeni bir Bitcoin güncellemesi, sistemin bütünlüğünü tehlikeye atan bir hatayı içerebilir.

Topluluk, kodu düzeltmeyi, yeni sürümü yüklemeyi ve sistemi yeniden başlatmayı kabul etmiş olsa bile, bu durum kesinlikle fiyatın çakılmasına ve hard forka yol açacaktır.

Bitcoin topluluğu riskten haberdardır: koddaki herhangi bir değişiklik katılım kurallarına uygun olarak gözden geçirilir ve test edilir. Her sistemde hatalar olması muhtemeldir ancak bunların ölümcül olmaları Bitcoin’in kontrol mekanizmaları sayesinde imkansıza yakındır.

3. Senaryo : Sürekli Fork Sonrası Önemini Yitirme

Bitcoin Geleceği Senaryo Sürekli Fork Sonrası Önemini Yitirme

Topluluk, teknik veya maddi nedenlerle gidilen yol konusunda anlaşmazlığa düşerse birden çok kez fork yaşanabilir.

Geçen yaz gerçekleşen Bitcoin Cash forku, Bitcoin için zararlı değildi. Çünkü madenci sayısı ve “hash rate” inde az sayıda bir düşüş oldu. Teorik olarak, kısa aralıklarla çok sayıda fork yaşanırsa bu, ağın daha da parçalanıp, gücünün iyice azalmasına neden olabilir.

Bu gerçekleşirse, Bitcoin’in hakimiyeti ortadan kalkacak, yavaş yavaş ilgisizlikle beraber değeri azalacaktır. Ancak bu da yine, topluluğun bunun olmasına izin verip vermemesi ile ilgidir.Fork hakkında detaylı bilgilere Fork Nedir yazımızdan ulaşabilirsiniz.

4. Senaryo : Devletlerin Ortak Darbesi

Bitcoin Geleceği Senaryo Devletlerin Ortak Darbesi

Hükümetler, Bitcoin’i merkezi olmaması sebebiyle yokedemezler. Bununla birlikte, kendi yargı alanlarındaki kullanımını denetleyebilir ve sınırlayabilirler.

Örneğin, kripto şirketlerinin banka hesaplarını kapatabilirler ve ilgili tüm işletmelerin kurulmasını yasaklarlar. Kripto para birimlerini yasaklamış sadece bir avuç ülke olursa, işletmeler hızlıca kendilerine izin veren ülkelere geçeceği için bu etki sınırlı olacaktır. Çin’in geçen yıl yaptığı yerli kitap borsalarını yasaklamasından sonra olan şey buydu.

Bir veya birden fazla ülke böylesine bir kararı Bitcoin için elbette alabilir. Ancak bütün dünya devletlerinin bu konuda uzlaşması ve Bitcoin’i aynı anda yasaklaması imkansıza yakın bir olasılıktır.

Bireysel yatırımcıları korurken vergi gelirlerini toplamak için hükümetlerin kripto piyasasını düzenlemeleri daha olasıdır.

5. Senaryo : Hack

Bitcoin Geleceği Senaryo Hack

Bu senaryo birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilir.

“%51’lik saldırı” olarak adlandırılan ilk saldırıda kötü niyetli bir ağ üyesi protokolün kendisini hacklemeye çalışabilir. Bu teorik olarak mümkündür, ancak olasılığı çok düşüktür. Bunu yapmak isteyen saldırgan mevcut Bitcoin madenci sistemlerinin %51’ini elinde bulundurmak zorundadır. Bu maliyet açısından inanılmaz boyutlarda olacaktır. Ayrıca sistemin içine gireceği için yapılan hackden kaynaklı Bitcoin değer kaybından kendisi de etkilenecektir.

Olasılığı daha yüksek hack potansiyeli, protokolün üzerine kurulmuş bir uygulamayı veya borsayı hacklemektir.

Mt. Gox, 2014‘te buna benzer bir saldırıya uğradı, saldırı öncesi tüm Bitcoin işlemlerinin %70′ini gerçekleştiriyordu. Bugün dünyada çok daha fazla borsa var.  Dolayısıyla mevcut Bitcoin işlemleri ağırlıklı olarak bir borsada toplanmak yerine farklı borsalara dağıtılmış durumdadır. Eğer bunlardan biri saldırıya uğrarsa ve çok miktarda Bitcoin çalınırsa, fiyat muhtemelen düşecektir, ancak kısa sürede iyileşmesi beklenir.

Son zamanlarda, örneğin, 400.000.000 $ değerinde NEM, Coincheck borsasından çalındı. NEM’in fiyatı sadece %15-20 oranında düştü ve bir gün içinde toparlandı.

6. Senaryo : Daha “İyi” Bir Kripto Para Birimi

Bitcoin Geleceği Senaryo Daha "İyi" Bir Kripto Para Birimi

Bitcoin yerine daha iyi bir para birimi mümkün mü? “İyi” den kastığımız daha karlı olması, işlemleri daha düşük maliyetli ve daha yüksek hızda gerçekleştirmesi.

Özellikle karlılık, piyasadaki pazar payı ve marka değeri sebebiyle henüz Bitcoin’e yaklaşan bir para birimi mevcut değil. Birden çok altcoin için Bitcoin’den daha iyi oldukları iddia edilse de henüz bu para birimlerinin kendilerini ispat etmek için önlerinde çok uzun bir yol olduğu da ortadadır.

Bu konudaki en büyük tehdit ülkelerin kendi kripto para birimlerini üretmesiyle oluşabilir. Ancak bu da henüz blockchainin ne olduğunu kavrayamamış dünya devletleri açısından -en azından günümüz için- pek olası değildir.

7. Senaryo : Piyasa Yorgunluğu

Bitcoin Geleceği Senaryo Pazar Yorgunluğu

Kripto girişimlerinin gerçek dünyada somut bir değer sunamaması durumunda, insanlar kripto para birimlerine duydukları inancı yavaş yavaş kaybetmeye başlayabilir.

Böyle bir senaryoda, piyasanın büyümesi yavaşlayabilir ve değeri sonunda dengede kalabilir. Bu durum, kripto piyasasının bir yatırım aracı olarak değerini kaybetmesine ve daha da düşmesine neden olacaktır.

Mevcut kripto para piyasasına baktığımız zaman 1400’ü aşan sayıda para birimi karşımıza çıkıyor. Bunların tamamının gerçek dünya kullanımı sunan teknolojiler geliştirmeleri mümkün gözükmüyor. İlerleyen zamanlarda birçoğunun piyasadan silindiğine şahit olabiliriz. Ancak uzmanlar, altcoin ticaretiyle yapılan karlar ortadayken henüz bu piyasadan ve özellikle de Bitcoin’den sıkılmak için çok erken olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır? : Detaylı Anlatım

UPS Bitcoin ile Ödeme

UPS Bitcoin ile Ödeme Kabul Edebilir