Bitcoin Nedir ve Nasıl Alınır ?

Bitcoin Nedir

İçinde bulunduğumuz bilişim çağının internetten sonra en büyük gelişmelerinden biri kripto para teknolojisi ve bu teknolojinin şüphesiz en tanınan temsilcisi Bitcoin’dir.Bitcoin nedir sorusu için “Bitcoin en basit ifadeyle dijital bir para birimidir”. Herhangi bir aracı kuruma gerek duymadan internet olan her yerden para transferi ve ödeme yapılmasına olanak sağlayan ve bir merkeze bağlı olmayan bu para biriminin detaylarına birlikte bakalım.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, bir şifreleme ve dünya çapında bir ödeme sistemidir. Ödemeler internet üzerinden gerçekleştirilir. Sistem merkezi bir banka ya da tek bir yönetici olmadan çalıştığı için merkezi olmayan dijital para birimidir. Bitcoin ağı p2p(peer-to-peer, doğrudan kullancılar arası veri paylaşımı) prensibiyle işler ve işlemler kullanıcılar arasında aracı olmadan doğrudan gerçekleşir. Bu işlemler, kriptografi kullanılarak ağ tarafından doğrulanır ve blockchain(blok zinciri) adı verilen kamuya açık dağıtılmış bir defterde kaydedilir. Bitcoin, bilinmeyen bir kişi veya bir grup tarafından Satoshi Nakamoto adı altında icat edildi ve toplam 21.000.000 adet olacak şekilde tasarlandı. 2009’da açık kaynaklı yazılım olarak serbest bırakıldı.Bitcoin transferlerini izlemek için Bitcoin işlem takibi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bitcoin transferleri madencilik adı verilen altyapı sayesinde gerçekleştirilir. Bitcoin madenciliği olarak bilinen süreç; işlemlerin gerçekleştirilmesi için gereken donanım ihtiyacını, merkezi olmayan bir şekilde herkesin karşılayabilmesi ve verdikleri bu hizmet sayesinde ise ödül olarak işlem transfer ücretlerinden bitcoin kazanmaları ile sağlanır. Bitcoin madenciliği hakkında detaylı bilgi için, ” Bitcoin madenciliği nedir, nasıl yapılır? ” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz

Bitcoin, diğer para birimlerine dönüştürülebilir, ürünler ve hizmet satın almaları için kullanılabilir. Şubat 2015 itibarıyla, 100.000’den fazla tüccar ve satıcı, Bitcoin’i ödeme yöntemi  olarak kabul etti. Yapılan araştırmalar, 2017’de 2.9 ila 5.8 milyon  kullanıcının kripto para cüzdanı kullandıklarını, bunların çoğunun Bitcoin kullandığını gösteriyor. Bitcoin cüzdanları hakkında detaylı bilgi için ” Bitcoin cüzdan ” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

BTC Nedir ?

Geleneksel borsalarda olduğu gibi kripto para borsalarında da işlem yaparken paraların tam ismi yerine kısaltmaları kullanılır(Apple yerine  AAPL, United States Dolar yerine USD vb.). “BTCBitcoin’in kısaltması olarak kullanılmaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır ?

Bu yazımızda bitcoine dair en çok sorulan ” Bitcoin nasıl alınır ” ve daha da önemlisi ” Türkiye’de Bitcoin nasıl alınır ” sorularına cevap vereceğiz. Bitcoin ve genel tanımıyla kripto paralar yeni bir dünya ve bu yeni dünya yeni oyuncular ve yeni kurumlarla büyüyor. Bu yeni kurumları kripto para borsaları olarak genelleyebiliriz. Ülkemizde ve dünyada bir çok kripto para borsası çoktan yerini almış durumda. Bu borsalara banka hesabınızdan para transferiyle veya bazı borsalarda kredi kartınızdan ödeme yöntemiyle para gönderebilir, bitcoin ve benzeri kripto paraları internet üzerinden ister bilgisayar ister akıllı telefonunuz aracılığıyla alıp satabilirsiniz. Borsada ki paranızı yine aynı şekilde banka transferi veya kredi kartına yatırma seçenekleriyle geri alabilirsiniz.

Yukarda bahsettiğimiz gibi bir çok kripto para borsasında işlem yapmak mümkün. Önemli olan sizin için doğru borsayı bulmak. Bu borsaların çoğu bağımsız girişim olduğu için henüz standart bir hizmet kalitesi ve işlem kolaylığı mümkün değil. Bu yazımızda en güvenilir hizmeti en kaliteli şekilde sunan borsalardan biri olan Cex.io‘yu ele alacağız.

Cex.io kimlik onaylı hesap açma süreciyle ve banka üzerinden para transferiyle uğraşmadan kredi kartınızla kolayca Bitcoin alabileceğiniz güvenilir bir borsadır. Kullanıcı dostu ara yüzü ve yüksek işlem hacmiyle bir çok yatırımcının tercih ettiği Cex.io 2013’den beri hizmet vermektedir. Bitcoin alırken yatırımcıların en büyük endişelerinin başında gelen güvenlik konusunda sağladığı Avrupa Birliği standartlarındaki kurumsal altyapısı ve güvenlik unsurlarıyla  Cex.io günümüzdeki en çok tercih edilen borsalardandır.

Hızlı ve kolayca Bitcoin almak için Cex.io üzerinden Bitcoin alımı ve resimli anlatım olan rehberimize Cex.io Kullanım Rehberi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin nasıl kullanılır ve aynı zamanda bitcoin ne işe yarar bu konuya değinelim.Bitcoini para transferi veya ödeme aracı olarak bir çok farklı platformda kullanmak mümkün. Cüzdanımızda veya borsada tuttuğumuz bitcoini karşı tarafa nasıl gönderileceğini ve karşı taraftan nasıl alacağımızı yukarda göstermiştik. Bu transferler sayesinde uluslararası para gönderme işleminizi bankalara kıyasla daha hızlı ve daha az masrafla yapabilirsiniz. Bunun haricinde bitcoin ile ödeme kabul eden bir çok yerden kredi kartı ve banka bilgilerinizin güvenliğinizi riske atmadan alışveriş yapabilirsiniz. Bitcoinin alımı ve değeri arttıkça bu gibi yerlerin sayısı da artacaktır. Ancak elbetteki bitcoinin günümüzdeki en yoğun kullanım şekli yatırım aracıdır. Çok kısa sürelerde akılalmaz kazançlar sağlayan böyle bir teknolojiyi şu anda ödeme aracı olarak kullanmak da bir çok bitcoin kullanıcısına avantajlı gelmemektedir.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Gelelim bitcoine dair en çok merak edilen bir diğer konuya. Bitcoin güvenilir mi? Eğer bu sorudan kastınız bir yatırım aracı olarak kesin kar getireceği konusundaki güven ise cevabımız kısaca hayır olacaktır. Hiç bir yatırım aracı risksiz olmaz ve kesin kar getireceğine dair kimse söz veremez. Ancak diğer yatırım araçlarıyla kıyaslandığında son on yılın en çok kazandıran yatırım aracı olduğu da açıkça ortadadır. Tıpkı bitcoine yatırım yapmanın riskli olduğunu düşünüp uzak duranların pişmanlıkları gibi.

Eğer güvenden kastınız elinizdeki paranızla aldığınız bitcoinin çalınması, hacklenmesi konusu ise bu konuda en büyük sorumluluk sizlere düşmektedir. Güvenilir olmayan borsalardan işlem yapmak, tavsiye ettiğimiz borsalardaki çift taraflı güvenlik sistemini kullanmamak, eğer bitcoininiz kişisel cüzdanınızda ise cüzdan parolanızı başkalarıyla paylaşmak şüphesiz bitcoininizin güvenliğini tehlikeye atacaktır. Bahsettiğimiz borsalarda bugüne kadar bitcoin veya diğer kripto paralarla ilgili bir kayıp yaşanmamıştır. Cüzdan için ise bilgisayarınızın ve akıllı telefonunuzun güvenliğine ne kadar önem verirseniz cüzdanınızdaki bitcoininiz o kadar güvenli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin ile ev almak

Bitcoin : Ev Satın Almanın Yeni Yolu