Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır? : Detaylı Blockchain Rehberi

Blockchain

Bitcoin’in devrimsel çıkışıyla birlikte hayatımıza giren bir diğer kavram Blockchain oldu. Blockchain anlaması son derece basit bir konsept olup günümüz kripto paralarının belkemiğidir. Bitcoin’in arkasını yasladığı bu teknoloji daha sonra çıkan altcoinler tarafından da benimsenmiştir. “Blockchain ne işe yarar” sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Blockchain Nedir?

Blockchain -kelime anlamıyla blok zinciri– en basit tabiriyle merkezi olmayan bir muhasebe defteridir. Yapılan bütün işlemler bu defter üzerine bloklar halinde kaydedilir. Geleneksel finans sisteminde kullanılan defterden farklı olarak işlemlerin kaydı tek bir kişi ya da kurum tarafından tutulmaz. Bu defter blockchain ağına bağlı bütün bilgisayarlar tarafından eş zamanlı olarak tutulur ve doğrulanır. Üstelik halka açıktır. Ağ üzerinde yer alan bütün işlemler isteyen herkes tarafından görüntülenebilir. Ancak işlemler dijital cüzdan adresleriyle gerçekleştirildiği için kişi ya da konum bilgileri bu defterde yer almaz. Böylece işlemleri yapanların gizliliği korunmuş olur.
Blockchain üzerinde işlemler üçüncü bir kişi ya da kuruma gerek kalmadan taraflar arasında P2P (Peer to Peer) protokolüyle gerçekleştirilir. Bu işlemler bir firmanın veya kurumun merkezi denetiminde değildir. Güvenlik, ağ tarafından oto kontrol sistemiyle sağlanır. Yapılan her işlem tarih ve cüzdan bilgisiyle ağa kaydedilir ve ağdaki bütün bilgisayarlar bu işlemi doğrular. Herhangi bir değişiklik bütün ağın onayını almadan gerçekleştirilmez. Dolayısıyla kötü niyetli kişiler tarafından transfer miktarı veya alıcı cüzdan adresi gibi bilgiler sonradan değiştirilemez ve işleme müdahale edilemez.
İlk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kişi ya da grup tarafından oluşturulmuştur. Bir sonraki yıl dijital para birimi olan Bitcoin işlemlerinin muhasebe defteri olarak faaliyete geçmiştir. Böylelikle Bitcoin merkezi bir yönetime ve denetime ihtiyaç duymadan yapılacak para transferlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağladı. Bitcoin’den ilham alan pek çok proje kripto para piyasasındaki yerini hızla almaya başladı.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır

Bir cüzdan adresine para transferi yaptığınızda işleminiz ağ üzerindeki bloklardan birine kaydedilir ve bütün ağ ile paylaşılıp doğrulanır. Bu sayede işleminizin gerçekleşmesini garantilemiş olursunuz. Önünüzdeki bloklarda biriken işlemler madencilik faaliyetiyle gerçekleştirildikten sonra sizin işleminize geçilir. Bitcoin Madenciliği ile ilgili detaylı bilgiye rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Şifrelenerek gönderilen işleminiz madenci sistemleri tarafından gerekli algoritmalar çalıştırılarak çözülür ve karşı tarafa gönderimi sağlanır. Bu algoritma sistem içinde çözülür ve kesinlikle madencilerin gözlemleyebileceği veya müdahale edebileceği bir şekilde gösterilmez. Dolayısıyla blockchain üzerinden yapacağınız işlemler son derece güvenlidir. Blockchain, ağ açık olduğu müddetçe yani 7/24 transfer yapılabilmesine imkan verir. İşlemler tamamen internet üzerinden kullanıcı cüzdanlarından gerçekleştirildiği için herhangi bir ülke kısıtlaması da yoktur.

Bloklar üzerinde fazla yığılma olduğu zaman yani ağdaki transfer trafiği ciddi ölçüde arttığı veya madencilerin blok kazma faaliyeti zorlaştığı zamanlarda işlemlerin gerçekleşmesi uzun sürebilir. Mevcut durumda Bitcoin işlemleri en hızlı 1 saat en yavaş ise 24 saat içerisinde gerçekleşmektedir. Bu problemin temel nedeni her bir bloğun belirli miktarda işlemi kaydedebilmesi ve bir bloktaki işlemler tamamlanmadan diğerine geçilememesi. Geliştiriciler bu problemin çözümü için çalışmalarına devam etmektedir

Bitcoin blockchaininde her bir bloğun kapasitesi 1 MB‘dır. Bitcoin’in ilk dönemlerinde bu alan yeterli gelse de günümüzde çok zayıf kalmakta ve transferlerin yavaş ilerlemesine neden olmaktadır. Buna  çözüm olarak Bitcoin Cash gerçekleşen “Hard Fork” sonrası bu kapasiteyi 8 MB‘a çıkararak daha hızlı işlem onayı vadetmektedir. Her ne kadar bu iddia şu an için geçerli olsa da, ileride aynı sorunun yaşanması kaçınılmazdır. Blockchain ile ilgili günümüzde tartışılan ve henüz bir karara varılamayan başlıca konu bu “Scaling” (Ölçekleme) meselesidir. Forklarla ilgili detaylı bilgiye Fork Nedir rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Blockchain Kullanım Alanları

Blockchain Kullanım Alanları

Blockchain teknolojisi ne işe yarar” diye soracak olursak cevabı neredeyse her şeye olacaktır. Günümüzde kripto para transferleriyle tanınsa da, Blockchain her türlü bilgi, belge ve verinin üçüncü gözlerden uzak, güvenli ve düşük maliyetli bir şekilde istenilen her yere gönderilmesini ve kaydedilmesini sağlar.

Bu açıdan baktığımızda olasılıklar sınırsızdır. Şirketlerin kendi içlerinde faaliyetleri, hükümetlerin vergi ve tapu kayıt sistemleri, her türlü emtia ticareti, uluslararası anlaşmalar, ithalat ve ihracat, kar amacı gütmeyen kuruluşların topladıkları bağışlar ve daha pek çok farklı alanda blockchain teknolojisi büyük bir potansiyel taşımaktadır.

Blockchain teknolojisi açısından bir diğer önemli adım ise Ethereum ile adını sıkça duyduğumuz “Akıllı Sözleşmeler“dir (Smart Contracts). Akıllı sözleşmeler sayesinde taraflar blockchain üzerinde dijital imzayla bir sözleşme imzalamış olurlar ve sözleşme şartlarına uyulduğunda işlem gerçekleşir. Taraflardan bir bu sözleşmeye uymazsa karşı tarafın menfaati blockchain tarafından korunur. Ethereum ile ilgili detaylı bilgiye Ethereum Nedir rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Örneğin satın alınan bir daire için blockchain üzerinden yapılacak bir akıllı sözleşme sayesinde çok kısa bir sürede tapu devri yapılabilir. Yapılan işlem bütün ağda yayınlanıp doğrulanacağı için iki tarafında işlem güvenliği sağlanır. Taraflardan biri vazgeçerse işlem otomatikman iptal edilir ve alıcının parası blockchain tarafından iade edilir. Aynı örneği yurt içi veya uluslararası her türlü alışveriş için kullanabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

BM ve Ethereum

BM’nin Dünya Gıda Programı Ethereum Üzerinden Büyüyor

bitcoin lise

Bitcoin Liselere Geliyor