BM’nin Dünya Gıda Programı Ethereum Üzerinden Büyüyor

BM ve Ethereum

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, geleneksel bankacılık sistemi üzerinden transfer ücretlerinden kaçınmak için Ethereum tabanlı ödeme sistemini genişletiyor.

Bir yıl önce Ocak 2017’de Dünya Gıda Programı (WFP), yiyecek ve para transferi yapmak için, kamuya açık bir Ethereum blok zincirinde, akıllı telefon uygulaması vasıtasıyla Pakistan’daki ihtiyaç sahibi ailelere ödeme yapan “Building Blocks” sistemini başarıyla test etti.

WFP “Blockchain teknolojisi, insanı yardım yapan kuruluşlara, dünya çapında savunmasız insanlara mümkün olan en iyi yardımı sağlamaları için eşsiz fırsatlar sunuyor” dedi.

WFP, bundan birkaç ay sonra, Ürdün’deki mülteci kampında, Ethereum ödeme platformunda 10.000’den fazla Suriyeli mülteciye nakit transferlerini başarıyla gerçekleştirmek için bir proje geliştirdi. Münih WFP inovasyon laboratuarı şefi Bernhard Kowatsch’a göre, girişim tek başına ayda 150.000 dolar tasarruf sağladı ve bankayla ilgili transfer ücretlerinin %98‘ini ortadan kaldırdı.

Para transferlerinin ötesinde, blok zincir teknolojisinin uygulanması, Suriyeli mültecilerin yerel perakendecilerden gözlerinin biyometrik taramasını kullanarak yiyecek satın almalarını sağladı ve burada her işlem bir blokda kaydedildi. Mültecilerin hassas verilerini bankalar veya mobil operatörler ile paylaşmaları gerektiği için nakit, banka kartları veya kağıt kuponlarının kullanılması zorlaşmıştır. Bunun yerine mülteciler, değişmez, güvenli bir blok zinciri yoluyla daha fazla güvenlik ve gizlilikten yararlanmaktadır.

BM şimdi ise  80 ülkede 100 milyondan fazla insanın beslenmesi için merkezi olmayan blok zincir teknolojisini kullanarak milyonlarca dolarlık banka havalesi ücretlerinin düşürülmesini sağlayacak olan Ethereum tabanlı blok platformunu genişletiyor.

BM WFP direktörü Robert Opp, Bloomberg’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bankaların sunduğu hizmetleri blok zinciri ile değiştirebileceğimizi farkettik. Bu teknoloji, muazzam miktarda veri sağlayarak işbirliğini geliştirmeye yardımcı oluyor “dedi.

Opp, WFP’nin yıllık bütçesinin 6 milyar dolar olduğunu ve her sene gıda kuponlarına ve dijital masraflara yaklaşık 1.4 milyar dolar ayrıldığını belirtti. Direktör, ajansın blok köprü teknolojisi kullanımını ilerletme planlarının detaylarını vermese de, finansal bir altyapı geliştirdiklerini belirtti.

Nakit transferi, kimlik yönetimi ve (gıda) tedarik zinciri operasyonlarının kullanımının ötesinde, WFP daha önce diğer alanlarda blok zincir teknolojisinin uygulamalarını araştırdığını belirtti. Dünya Ticaret Örgütü, Mart 2017’de “Blok zincirleri tam potansiyelini ancak tüm insani aktörler bu platformda işbirliği yaparsa gerçekleştirilebilir” dedi.

Blok zinciri yeniliğinden yararlanan diğer insani çabalar arasında, gıda tedarik zincirindeki bir takım kritik süreçler için bu teknolojiyi kullanan, ülkedeki 1.6 milyondan fazla çocuğa hitap eden, dünyanın en büyük çocuklara yönelik yemek programı olan Hindistan‘daki “Million Meals” da bulunuyor.  Yakın gelecekte, pek çok insani yardım örgütünün blok zinciri teknolojisini kullanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Polonya Kripto Para

Polonyalı Mali Makamlardan Kripto Paralara Karşı Karalama Kampanyası

Blockchain

Blockchain Nedir ve Nasıl Çalışır? : Detaylı Blockchain Rehberi