Çin MB: “Nakit Para Ölebilir, Ancak Acele Etmeye Gerek Yok”

Çin Merkez Bankası

Çin Merkez Bankası Başkanı, fiziksel paranın bir gün ortadan kalkabileceğini kabul etti, ancak otoritenin bir kripto para birimi oluşturmak için acele etmesine ihtiyaç duymadığını belirtti.

Pekin’deki oturumda yapılan konuşmada, Çin Halk Bankası’nın (PBoC) Başkanı Zhou Xiaochuan, otoritenin dijital para birimi geliştirmek için acele etmediğini iddia etti. Başkan, Merkez Bankası tarafından geliştirilecek bir kripto para biriminin spekülasyondan kaçınacağını ve reel ekonomiye hizmet etmek üzerine odaklanacağını öne sürerken, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerini eleştirdi. Başkan açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Onarılamaz kayıplara yol açacak büyük hataları önlemeliyiz, bu yüzden temkinliyiz. Spekülasyon yapmak için ürünler yaratarak insanların bir gecede zengin olabilecekleri yanılsamasına sahip olmalarını istemiyoruz. ”

Bu yıl emekliye ayrılacak olan Zhou, görev süresi boyunca, yerel kripto para birimi piyasasına karşı sert bir tutumla başkanlık etti. PBoC önderliğinde Çinli yetkililer kripto para borsalarını ülke genelinde yasakladıktan sonra yurtdışı borsalara da erişim yasağı getirmişti. Geçen yıl yapılan düzenleme ile de ülkede ICO‘ların yapılması yasaklanmıştı. Çin’in kripto para piyasasına karşı olan bu sert tutumu, yurtdışı kripto para borsalarının sosyal medya hesaplarının erişime engellenmesine kadar vardı.

Bu arada, Çin Merkez Bankası, “Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü” kurduktan sonra kendi kripto para birimini geliştirmeye başladı. Merkez bankası, bir dizi büyük ticari bankanın katılımcı olarak yer aldığı dışarıya kapalı deneyde, bir blok zinciri üzerinden dijital para denemesi yaptı. Çin’in başka kripto para birimlerini engellerken sadece devlete ait resmi bir kripto para çıkarması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Coinspace S-Coin

Coinspace Dosyası : Nedir? Güvenilir mi? Şikayet ve Yorumlar

Güney Kore Otel Rezervasyon Platformu

Güney Kore’nin En Büyük Otel Rezervasyon Platformu Kripto Parayı Kabul Edecek