Kategoriler: AltcoinlerNedir

Coinspace Dosyası : Nedir? Güvenilir mi? Şikayet ve Yorumlar

Yükselen her piyasada olduğu gibi kripto para piyasasında da size mevcut kazanma imkanlarından çok daha fazlasını sunduğunu iddia eden ve kısa sürede milyoner olma hayalleri aşılayan oluşumlar mevcut.  OneCoin, GCR Coin, YoCoin, MishCoin’den sonra aynı iddiayla ortaya çıkan bir diğer dijital para birimi Coinspace tarafından üretilen S-Coin oldu.

Coinspace Nedir?

Coinspace, Jerry Plesko tarafından Malta‘da (Vergi muafiyeti olan bölgede) kuruldu. Bitcoin ve Ethereum gibi diğer güvenilir kripto para birimlerinden biri olduğu ve hatta bu paralar kadar değerli olacağı iddiasıyla çıktı.

Bitcoin ilk merkezi olmayan kripto para birimidir. Bir şirkete veya kuruma bağlı değildir. Merkezi olmayan ağı içerisinde yer alan işlemleri dünyadaki herkes takip edebilir. Kripto paralar ile ilgili detaylı bilgi için Kripto Para Rehberimize bakabilirsiniz.

Coinspace ise farklı bir hikaye. S-Coin adı verilen ürün kendi şirketleri tarafından satılıyor, işletiliyor ve hiç bir kripto para borsasında yer almıyor. Dolayısıyla yatırımcıları, blockchain ağına bağlı, güvenli bir kripto para birimini değil bir şirketin sattığı ve çok değerlenceğini iddia ettiği bir ürünü satın alıyor. Bu karşımıza bazı sorular çıkarıyor. Şirket güvenilir değilse ne olur? Ya paramı alıp kaçarlarsa?

Coinspace’e güvenen insanlar çoğu zaman bu argümana karşılık Ripple’ı örnek göstererek onun da merkezi olmadığını ve bir şirkete bağlı olduğunu söylüyorlar. Ancak atlanan nokta Ripple’ın açık kaynak kodlu olması yani bütün işlem trafiğinin herkes tarafından görülebilmesi ve denetlenebilmesidir. Üstelik Ripple bir çok uluslararası banka ve finans kuruluşuyla anlaşması olan ve bir çok borsada işlem gören bir kripto para birimidir. Coinspace ise Multi-Level Marketing (MLM) denilen sisteme ve tamamen dışarıya kapalı merkezi bir yönetime sahiptir.

MLM’ler referans sistemiyle sistemin en altındaki gelirlerin en tepedekilerde toplanmasıdır. Sisteme girmek isteyen belirli bir yatırım yapar ve bu yatırımın komisyonu onu refere eden ve onun üstündeki hiyerarşide yer alanlar tarafından paylaşılır. Sisteme giren kişi yatırımını, refere ettiği kişileri sisteme kazandırarak onların yatırımlarından aldığı komisyonla çıkartmaya çalışır. Sisteme kazandırlan yeni kişiler başkalarını refere ederek yeni üye kazandırdıklarında sistem yukarı doğru komisyon paylaşımıyla büyümeye devam eder. Coinspace bu uygulamayı S-Coin adını verdiği dijital para birimi üzerinden hayata geçirir. Sisteme ne kadar fazla para yatırırsanız o kadar çok kazanacağınızı ve hiç bir şey yapmadan sürekli gelir sağlayacağınızı iddia eder. Ayrıca bunun bir piramit zinciri olmadığını sattığı S-Coin’lerin değerlenip yüksek gelir getireceğini söyler. Ancak başa dönecek olursak gerçek bir blockchain altyapısına sahip olmaması ve hiç bir kripto para borsasında yer almaması sebebiyle bu iddianın gerçekleşebilmesi için tek yol sisteme sürekli yeni üye kazandırmaktır.

Coinspace Türkiye

Ülkemizde de temsilciliği bulunan şirkete pek çok insan katıldı ve maalesef bir çoğu yatırımının tamamından oldu. Bir çok MLM şirketinde olduğu gibi sistemin kurucuları ve ilk girenleri büyük kazançlar sağlarken yine her zamanki gibi olan sisteme sonradan katılanlara oldu. Birden fazla sosyal medya mecrasında “Coinspace Türkiye Mağdurları” isimli grupları bulabilirsiniz.

Yurtdışında hala faaliyette olan Coinspace’in ülkemizde toplanan parayı farklı kanallarla Malta’ya aktardığı ve binlerce insanı mağdur ettiği iddia edilmektedir. Şirketin Türkiye temsilcilerinin bir kısmı içinse farklı bir dijital para çıkartma projesine girdikleri söylenmektedir.

Coinspace Güvenilir Mi?

Yukarıda yazılanlardan sonra Coinspace’in güvenilirliği üstüne çok fazla konuşmanın yersiz olacağı kanısındayız. Unutulmamalıdır ki MLM sistemiyle işleyen her oluşum benzer tehdidi beraberinde getirmektedir. Coinspace’in en büyük pazarlama taktiği, Bitcoin’in çıktığı günden günümüze kadar nasıl değerlendiği ve kendi sattığı S-Coin‘in ileride ne kadar değerlenebileceğiydi. Bunun kavramsal olarak ne kadar yanlış olduğundan bahsettik. Bir şirket tarafından, kapalı bir sistemde satılan şey kripto para değil ancak dijital bir varlık olabilir. Bitcoin ve blockchain altyapısına sahip olan altcoinlerin asıl amacı merkezi finans sistemini ortadan kaldırarak insanları ekonomik anlamda özgürleştirmektir. Özellikle sonradan çıkan altcoinler gerçek dünya kullanımını amaçlayan teknolojiler geliştirmektedir. Bir şirketten alacağınız dijital varlık ise o şirketin güvenilirliğiyle sınırlıdır.

Coinspace Dolandırılıcılığı Hakkında

Coinspace ve benzeri oluşumlar insanların para kazanma istekleri üzerine oynayarak onları baştan çıkarır ve ağına katar. Yatırımcıların hangi piyasada olursa olsun, gerçek olamayacak kadar karlı tekliflere tedbirli yaklaşmaları gerekmektedir. Hiç bir risk içermediğini iddia eden yatırım tekliflerinden mutlaka uzak durulmalıdır. Bu yatırımlar ilk başlarda büyük ihtimalle kazandıracaktır ancak bu daha fazla para yatırmanız ve çevrenize tavsiye etmeniz için kurulmuş bir tuzaktır. Risk taşımayan yatırım fırsatı mümkün değildir.

Coinspace için de aynısını söyleyebiliriz. Sözde kripto paraları S-Coin’in ileride ne kadar artacağını, yatıracağınız çok az bir meblağ ile ileride ev satın alabileceğinizi söyleyerek özellikle yatırımdan, piyasadan anlamayan insanların ilgisini çektiler ve kısa zamanda büyük yatırımlar topladılar. Yatırımcılar ilk başlarda kazanmaya başladılar ve kendilerini uyaranlara kulak asmadılar, hatta onları MLM’ciler tarafından çokça kullanılan bir kelime olan “Vizyon” sahibi olmamakla suçladılar. Bir süre sonra 600 bin TL sermayeli şirketin 570 bin TL’lik hissesi Malta’da yaşayan Slovenya uyruklu Mojca Plut’a devredildi. Ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı şirketi denetim programına aldı. Malta Finansal Hizmetler Otoritesi’de bir açıklama yaparak, Coinspace ile ilgili herhangi bir lisans veya yetki belgesi vermediklerini, sisteme dahil olmak isteyenlerin paralarını kaybedebileceğini söyledi.

Coinspace Türkiye yatırımcıları sistemden paralarını alamamaya başladı. Yatırdıkları ana para dahil bütün varlıkları donduruldu. Şirket bir kaç kez yatırımcılarıyla iletişime geçerek sıkıntıların giderileceğini açıkladı. Ancak kısa bir zaman sonra bütün sosyal medya hesaplarını askıya alıp sessizliğe büründü.

Coinspace Yorum

Coinspace ile ilgili bir çok yoruma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Mağdurlar Sayfası

Change.org Kampanyası

Ekşi Sözlük

Uludağ Sözlük

Recent Posts

Kripto Paralar Eskisi Kadar Popüler Değil : Talepleri düşüyor mu?

Bilindiği üzere; kripto sanal para kavramı, Bitcoin ile başlamış ve özellikle son 2 yıldır Bitcoin’de yaşanan ciddi değer artışlarıyla birlikte,…

9 ay ago

Monero Coin Nedir? Nasıl Alınır : Detaylı Monero Rehberi

Son dönemde kripto para dünyasında en çok konuşulan para birimleri altyapıları gizlilik üzerine kurulanlar oldu. Bunların bazıları gizliliği otomatikman her…

1 sene ago

Kripto Para Devi Binance’den Yeni Borsa

Milyonlarca kullanıcı sayısıyla her geçen gün büyüyen kripto para borsası Binance, yaptığı açıklamada, kendi özel blok zinciri üzerine inşaa edeceği,…

1 sene ago

Güney Kore’nin En Büyük Otel Rezervasyon Platformu Kripto Parayı Kabul Edecek

Kripto para piyasalarındaki sert düşüşe rağmen, Güney Kore'den kripto paraların geleceği ile ilgili güzel haberler gelmeye devam ediyor. Güney Koreli…

1 sene ago

Çin MB: “Nakit Para Ölebilir, Ancak Acele Etmeye Gerek Yok”

Çin Merkez Bankası Başkanı, fiziksel paranın bir gün ortadan kalkabileceğini kabul etti, ancak otoritenin bir kripto para birimi oluşturmak için…

1 sene ago

Bitcoin İşlem Hacmi Son İki Yılın En Düşük Seviyesinde

Günlük Bitcoin transfer işlemlerinin yedi günlük ortalaması son iki yılın en düşük seviyesine ulaştı ve Mart 2016'dan bu yana ilk…

1 sene ago