Ethereum Rehberi : Nedir? Nasıl Alınır ve Güvenilir Mi ?

Ethereum

Kripto para piyasalarında bitcoin’den sonra en çok bilinen ve kullanılan dijital paralardan birisi de Ethereum’dur. Şimdi bu kripto para biriminin detaylarını birlikte inceleyelim.

Ethereum Nedir ?

Ethereum (ETH) bir çok yönden Bitcoin’e benzeyen, merkezi olmayan bir kripto para teknolojisidir. Kendi blockchaini üzerinde işlem görür. Ethereum’un amacı akıllı sözleşmelerin kurulabileceği ve uygulanabileceği bir platform olmaktır. Her ne kadar Bitcoin ile benzerlikleri olsada hedefleri farklıdır, Bitcoin dijital bir para birimi olup, ödeme aracı olarak işlev görecek şekilde tasarlanmıştır. Ethereum daha görkemli bir yaklaşım benimser; klasik anlamda para transferinin yanı sıra Ethereum’un iki ana hedefi vardır.

Bunlardan ilki merkezi olmayan bir sunucu sistemi kurarak bireylerin ve firmaların bilgilerini daha güvenli kılmaktır. Günümüzde bankacılık, e-devlet bilgilerimiz gibi hassas veriler sunuculara depolanmaktadır. Aynı şekilde firmalarda, şirket sırlarını ve finansal bilgilerini sunucularda saklamaktadır. Mevcut haliyle bu sunucular her ne kadar en üst seviye güvenlik önlemleriyle donatılmış olsalarda her zaman hackerların saldırısına maruz kalma tehdidiyle karşı karşıyalardır. Ethereum bu verilerin bölünmüş hallerde madencilik altyapısıyla binlerce bilgisayara şifrelenerek kaydedilmesini amaçlar. Böylelikle veriler tek başına hiç bir birey ya da firma tarafından çalınamaz ve kopyalanamaz. Veri sahipleri verilerini 3. kişi ve kurumlarla paylaşmak istediğinde Ethereum platformunu kullanarak verilerinin güvenliğini muhafaza etmiş olurlar.

Ethereum nedir

İkinci olarak, “Smart Contracts(AkıllıSözleşmeler)” teknolojisiyle taraflar arasında 3. bir aracı kişi ya da kuruma ihtiyaç  duyulmadan sözleşme ve ödeme aracını tek bir platform altında toplamayı amaçlamaktadır. Bu sözleşmeler madencilik altyapısı sayesinde binlerce bilgisayara otomatik olarak depolanmış olur ve sözleşmenin şartları yerine getirildiğinde ödeme otomatik olarak gerçekleştirilir. Örneğin internet üzerinden almak istediğiniz bir ürün var. Bu ürünü Smart Contracts teknolojisiyle  Ethereum ile alırsanız, satıcıyla aranızda bir sözleşme imzalamış gibi olursunuz. Siz satıcıya ödemeyi yapmayı taahüt edersiniz. Satıcı ise ödemeyi yaptığınızda ürünü göndermeyi taahhüt eder. Eğer siz ödemeyi yaptıktan sonra satıcı ürünü göndermez ise bu durum Ether madenciliği altyapısındaki bütün bilgisayarlarda gözükür ve paranız hızlı bir şekilde iade edilir. İnternet üzerinden alınan ürünlerde yaşanan sıkıntıları göz önüne aldığımızda( Müşteri hizmetleriyle, bankayla yapılan sonu gelmez görüşmeler, tüketici mahkemesi süreci vs.) bu sistemin ne kadar avantajlı olacağını görebiliriz.

Ethereum’un sahip olduğu ve gerçekleştirmek istediği teknolojilerin ne kadar pratik ve yenilikçi oldukları ortadadır. Her iki teknolojinin de kullanım alanları sınırsızdır ve bu bize bu dijital para biriminin geleceği hakkında ipucu verebilir.

ETH Nedir?

ETH, kripto para piyasalarında Ethereum’un kısa adı olarak kullanılmaktadır.Kripto para piyasaların da işlem yaparken paraların tam ismi yerine kısaltmaları kullanılmaktadır.Ethereum transferlerini izlemek için Altcoin işlem takibi yazımıza göz atabilirsiniz.

Ethereum Güvenilir Mi?

Ethereum bir çok kripto para gibi henüz beta aşamasındadır. Ethereum projesi farklı evrelerden oluşur. Şu anda proje “Homestead” olarak adlandırılan 2. evresinde . Ethereum ağının büyümesi için 4 evre sırasıyla: Frontier, Homestead, Metropolis ve Serenity. Ethereum Homestead kullanıcıları, ciddi bir sıkıntı yaşamaksızın mevcut ağı bir süredir sorunsuz kullanmaktadır. Bununla birlikte, Ethereum hala deneysel bir teknolojidir. Programların sanal bir makinede çalışmasına izin verdiği için hatalı yazılmış akıllı sözleşmeler gibi bazı şeylerin hala yanlış gitmesi veya bug içermesi mümkündür.

Ethereum Nasıl Alınır ?

En iyi kripto para borsalarından olan Cex.io veya Binance üzerinden satın alabilirsiniz. Cex.io sitesi üzerinden satın almak isterseniz, bu siteye üye olunması, kullanımı ve coin satın alımı hakkında resimli anlatımın bulunduğu Cex.io Kullanım Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz. Aynı zamanda en iyi altcoin borsalarından birisi olan Binance içinde yine detaylı ve resimli anlatımların yer aldığı Binance Kullanım Rehberi yazımıza göz atın.

Ethereum satın almak için hangi borsaları kullanabilirsiniz ve nasıl satın alabilirsiniz hakkında detaylı anlatımın yer aldığı “Altcoin nasıl alınır?” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Sizlerde hangi borsaları kullandığınızı ve bu dijital para birimi hakkında bilgi ve düşüncelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Kripto Para

Kripto Para Rehberi : Nedir? Nasıl Alınır? Güvenli Mi?

Binance nedir

Binance.com Nedir ve Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım