Ethereum’un Genesis Adresine Yanlışlıkla 500 Milyon Dolar Gönderildi

Ethereum Blok Zinciri

Ethereum blok zincirinin doğuşunu simgeleyen Genesis blokları, pratikte kullanımı olmasa bile en zengin cüzdanı bünyesinden barındırıyor. “0x0000000000000000000000000000000000000000” numaralı ilk cüzdan adresinde şu an 6 milyon dolarlık Ether ve 517 milyon dolarlık ERC20 tokenı bulunuyor.

Genesis Adresine Kim, Neden Ödeme Yapıyor?

Bitcoin de tıpkı Ethereum gibi bir genesis adresine sahip. Bazı kullanıcılar Satoshi’yi yad etmek için bu adrese bir nevi totem yapar gibi zaman zaman küçük miktarlarda BTC gönderiyor. Ancak Etheruem’da durum biraz farklı. Ethereum kullanıcılarının bu adrese ödeme yapmalarının iki temel nedeni var.

Bunlardan ilki kullanıcı hatası. Bir çok Ethereum cüzdanında gönderi yaparken alıcı kısmı boş bırakılırsa ödemeler otomatik olarak Genesis adresine gönderiliyor. Göndereceği miktarı giren bir kullanıcı dalgınlıkla alıcı adresini yazmadan işlemi onayladığında, bu bedel geri dönülmez bir şekilde Genesis adresine aktarılıyor. Yapılan bu hatalı işlemler yüzünden bütün yatırımını tek seferde kaybeden pek çok kullanıcı bulunmakta.

İkinci neden ise Ethereum tabanlı ERC20 tokenlarıyla alakalı. Token geliştiren ekipler airdrop kapsamında kampanyanın gerçekliğini kullanıcılara ispat etmek adına, dağıttıkları tokenların bir kısmını Genesis gibi herkesin bilip, takip edebildiği adreslere gönderiyorlar. Aynı zamanda “Coinburn” adı verilen geliştirici ekibin ürettikleri tokenın toplam arzını düşürmek için yaptıkları işlem için de Genesis adresleri popüler bir tercih. Coinburn yapmanın en kolay yollarından birisi olması sebebiyle geri dönüşü olmayacak şekilde tokenların bir kısmı bu adrese gönderilerek piyasadan bir nevi toplatılmış oluyorlar.

Bugüne Kadar Genesis’e Gönderilen Kripto Para Birimleri

Adresde şu anda 33 bin Aeternity, yaklaşık 500 bin BAT, 9.5 milyon Bytom, 750 bin Golem ile toplam değeri 517 milyon dolarlık 200 adet farklı ERC20 tokenı bulunmakta. Yanlışlıkla gönderildiği tahmin edilen ETH adedi sayısı ise 7 bin. Ethereum’un kurucularının, blok zinciri inşaa ederken bu adres için özel bir anahtar oluşturmuş olmaları ihtimalinin çok düşük olması sebebiyle bu kripto paraların yanlışlıkla gönderen kullanıcılara iadesi mümkün gözükmüyor.

Ethereum cüzdanı olan MyEtherWallet hakkındaki detaylı rehber yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Weiss Ratings Yatırım

Weiss Ratings’den 7 Yatırım Prensibi

Alibaba Blok Zinciri Blockchain

Alibaba’nın Yan Kuruluşundan Blok Zinciri Açıklaması