Kripto Para Devi Binance’den Yeni Borsa

Binance Chain

Milyonlarca kullanıcı sayısıyla her geçen gün büyüyen kripto para borsası Binance, yaptığı açıklamada, kendi özel blok zinciri üzerine inşaa edeceği, Binance Chain isimli, merkezi olmayan yeni bir kripto para borsası (Decentralized Exchange-DEX) kuracağını duyurdu.

Günlük işlem hacmiyle kripto para borsaları içinde ilk üçte olan Hong Kong merkezli şirket, bir blog yazısında yaptığı duyuruda Binance Chain‘in esas olarak blok zinciri varlıklarının devri ve ticareti ile birlikte bu varlıkların gelecekteki kullanım ihtimalleri üzerine odaklanacağını açıkladı. Binance CEO’su Changpeng Zhao Twitter’da “Binance çok hızlı büyüyordu ve başka bir şeye başlayamayacak kadar yoğunduk. Yapabileceğimiz tek şey, bir tane daha Binance kurmaktı” dedi.
Şirket, şu anda var olan DEX sistemleri üzerine kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonra Binance Chain’ı kurma kararını verdi.

Merkezi Olmayan Borsalar, kullanıcılara, paralarının kontrolünü üçüncü kişi ya da kuruluşlara emanet etmeden işlem yapmalarını sağlar. Blok zinciri üzerine yazılan işlemler taklit edilemez ve kopyalanamaz. Dolaysıyla büyük ölçüde güvenlidirler. Merkezi platformlar ise, her zaman hackerların saldırı tehditi altındadır. Kripto para piyasasının kısa tarihi boyunca bugüne kadar hacker saldırıları sonucunda yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki varlıklar çalındı.

En iyi bilinen DEX, kullanıcıların tümüyle Ethereum blok zincirinde çalışan ERC20 tokenlerını alıp satmalarını sağlamak için akıllı sözleşmeler kullanan EtherDelta’dır. Web sitesi sunucuları merkezi olduğu için DEX platformları bazı saldırılara açıktır, ancak büyük çaplı hırsızlıklara karşı geleneksel borsalara göre çok daha az savunmasızdırlar. Halihazırda var olan DEX platformlarının daha yaygın kullanılmamasının nedeni, büyük ölçüde, ortak bir blok zincirde çalışan varlıkların ticaretinde kullanılabilir olmalarıdır. Ethereum, kendi blok zincirinde ERC20 tokenlarını çalıştırdığı için bu açıdan avantajlıdır. Lightning Network (LN) gibi teknolojik güncellemeler, çapraz takas zincirleri (atomik swaplar) olarak adlandırılır. Bu teknoloji sayesinde örneğin Ethereum blok zinciri ile Bitcoin blok zinciri arasında alışveriş yapılabilir. Ancak bu teknolojiler henüz üretime hazır değildir.

Binance’in DEX’inin nasıl işleyeceği henüz belli değil, ancak gelecek dönemde klasik merkezileştirilmiş borsası ile birlikte var olacağı anlaşılıyor. Yapılan açıklamada şirket; “Merkezi olan ve olmayan borsalar yakın gelecekte bir arada olacak, birbirini tamamlayan bu platformlar aynı zamanda karşılıklı bağımlılığa sahip olacak” dedi. Önümüzdeki günlerde Binance Chain ile ilgili daha fazla ayrıntının yayınlanacağı da belirtildi.

Şu anda bir ERC20 tokenı olarak inşa edilen Binance Coin (BNB), Binance Chain’ın doğal varlığı olarak yeniden yayınlanacak. Hong Kong merkezli bir diğer kripto para borsası olan OKEx‘de, kısa bir süre önce kendi tokenını oluşturdu ve kendi blok zincirini de yaratacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Güney Kore Otel Rezervasyon Platformu

Güney Kore’nin En Büyük Otel Rezervasyon Platformu Kripto Parayı Kabul Edecek

Monero Coin

Monero Coin Nedir? Nasıl Alınır : Detaylı Monero Rehberi