Kripto Para Rehberi : Nedir? Nasıl Alınır? Güvenli Mi?

Kripto Para

Kripto paralar her geçen gün artan bir hızla hayatımızın parçası olma yolunda ilerliyor. Artık esnafından yatırımcısına, finansçısından memuruna herkesin bir şekilde takip ettiği Bitcoin bu kripto paraların en çok bilineni. Bununla birlikte son zamanlarda oldukça fazla değer kazanan ve ilgi çeken altcoinler ile kripto para piyasası sürekli  büyümektedir. İçinde bulunduğumuz bu kripto çağı bir çok soruyu da beraberinde getirmektedir. Dilerseniz bu dijital dünyaya biraz yakından bakalım.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, şifreleme yoluyla oluşturulan dijital para birimi biçimidir. Kripto para, bir banknot veya madeni para gibi fiziksel bir forma sahip değildir ve bir merkez bankası veya resmi makam tarafından verilmemektedir. Kripto para birimleri internetteki veriler olarak mevcuttur ve bir blok zinciri(blockchain)  olarak adlandırılan bir nesneyle oluşturulur ve yönetilir.

Bir blok zinciri, aslında, herhangi bir sayıdaki bilgisayar arasında paylaşılan bir dijital defterdir. İşlemler gerçekleştiğinde blok halinde kaydedilir; bu blokların defterlere girmesi için blok şebekesi ağındaki belirli sayıda bilgisayar tarafından onaylanması gerekir. Bu dijital defter aynı formda ağdaki herkes için vardır. Herkes, gerçekleşen her işlemin tam bir geçmişini görmek için bu deftere bakabilir ve tüm değişiklikler herkese görünür olur.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto paralar sadece dijital ortamda alınıp satılabilir. Dolaysıyla kripto paraların ortaya çıkışından kısa süre sonra internet üzerinden oluşturulan kripto para borsaları hızlı bir şekilde bu piyasanın içinde yer almaya başladı. Kripto borsaları kısaca kripto para nereden alınır sorusunun cevabıdır. Kripto para borsaları elinizdeki parayla  kripto alıp, satabileceğiniz ve dilerseniz satın aldığınız kripto paranızı bir kripto para cüzdanına aktarabileceğiniz dijital platformlardır.

Bu borsalar içerik, kullanıcı arayüzü, işlem hacmi, hizmet kalitesi ve işlem yapılabilecek kripto para birimi çeşidi açısından birbirleri arasında farklılıklar gösterir. Örneğin bir borsada sadece Bitcoin işleme açıkken bir başkasında altcoin seçeneği de vardır. Altcoin işlemleri yapılan borsalarda farklılık göstermektedir. Bir borsada alım-satım yapılabilen bir altcoin birimi başka bir altcoin borsasında mevcut olmayabilir. Bunun nedeni sürekli büyüyen kripto para piyasasındaki altcoinlerin artan sayısıdır. Kaç kripto para var diye sorduğumuz zaman karşımıza 1300den fazla sayıda para birimi çıkmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Mevut kripto para piyasasını takip etmek, hangi paranın hangi borsada işleme açık olduğunu ve kripto para isimlerini öğrenmek için Kripto Para Borsası sayfamıza bakabilirsiniz.

En İyi Kripto Para Borsaları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kripto para borsaları birbirinden hem hizmet hem de içerik olarak farklıdır. Bu farklılıkların arasında en çok  dikkat edilmesi gereken hususlar sunulan hizmetin kalitesi, güvenilirliği ve hızı olmalıdır. Bir borsada işlem yapmadan önce araştırmak, daha önce o borsada tecrübesi olan insanların yorumlarını okumak faydalı olacaktır.

Şu anda yapılan işlemlerin sorunsuz işleyişi ve kullanıcı sayısı göz önüne alındığında Cex.io ve Binance en kullanıcı dostu borsaların başında gelmektedir. Gerek kullanıcı arayüzündeki rahatlık gerek sağladıkları hızlı ve güvenli işlem standartlarıyla bir çok kullanıcının tercihi olmuşlardır. Kredi kartıyla kolay bir şekilde Bitcoin alımına imkan veren Cex.io ve altcoin çeşitliliğiyle göz dolduran Binance’in destek ekipleri de en ufak aksaklıkda hızlı dönüş sağlamaktadır.

Cex.io nedir ve üyelik ile coin satın alımı için hazırladığımız ve resimli anlatımın da yer aldığı Cex.io Kullanım Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu borsaların bir çok kullanıcı tarafından tercih edilmesinin bir başka sebebi de kolay üyelik sürecidir. Diğer borsalar üyelik için sizden bir çok kişisel bilgi ve form isterken(pasaport veya nüfus cüzdanınızın fotoğrafı, banka hesap özeti vs.) Cex.io ve Binance’e üye olurken bu bilgileri paylaşmanız gerekmez.

Binance.com nedir ve üyelik ile Altcoin satın alımı için hazırladığımız ve resimli anlatımın da yer aldığı Binance.com Kullanım Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Elbette ki her dijital platformda aksaklıklar meydana gelebilir, önemli olan bu aksaklıkların hızlı bir şekilde giderilmesidir. Bu aksaklıkların başında son zamanlarda yoğun ilgi nedeniyle sistemlere binen yük olmuştur ve hatta neredeyse bütün borsalar yeni hesap oluşturulmasını geçici olarak durdurmuştur. Bu aslında ne kadar talep gördüklerinin bir kanıtıdır.

Türkiye Kripto Para Borsası

Dünyanın geri kalanıyla birlikte ülkemizde bu kripto çağına ayak uydurmaya başladı. Kripto para nereden alınır dendiğinde artık yerli kripto para borsalarından bahsetmek mümkün. Bu borsalara üye olduktan sonra banka üzerinden Türk Lirası cinsinden paranızı göndererek işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Ülkemizde en yaygın kullanıma sahip olan borsaların başında Paribu ve Btcturk gelmektedir.

Kripto Para Güvenli Mi?

Birisine kripto para miktarı gönderdiğinizde, işlemin kimliğini doğrulamak için dijital bir imza oluşturulur. Dijital cüzdan numaranız aslında sizin adresinizdir. Birisi size para gönderdiğinde, bunu cüzdan numaranıza gönderirler. Siz birisine para gönderirken, cüzdanınıza erişmenizi sağlayan şifreyi kullanırsınız böylece dijital bir imza oluşturursunuz. Madenciler işlemi doğrulamak için bu imzayı kullanır ve işlemin her biri için yeni bir imza oluşturulur, böylece işlem tekrar edilemez. Böylelikle transferlerin güvenliği sağlanmış olur.

Dijital işlemler, geçmişte, banka gibi üçüncü tarafların işlemi onaylamasına ihtiyaç duyuyordu. Bunun nedeni, dijital olduğunda, paranın aslında kopyalanabilir ve tekrar kullanılabilir bir dosya olmasından dolayı güvenliğinin sağlanması ihtiyacıydı. Fakat bu geleneksel aracılar genellikle ücretsiz çalışmazlar. Sağladıkları güvenli para transferi nedeniyle bankalar ve diğer kuruluşlar, bireylerin kendi çizdikleri sınırlar içerisinde para transfer etmelerine imkan verir ve her transferden  işlem ücreti alırlar.

Kripto para birimleri, blok zinciri üzerinde dijital imza teknolojisiyle bireylerin, bankalara ihtiyaç duymadan haftanın her günü ve günün her saatinde transferlerini hızlı ve düşük işlem ücret maliyetli bir şekilde istedikleri yere gönderebilme imkanı sağlamaktadır.

Blok zincirleri, üçüncü tarafların katılmasına gerek olmadan taraflar arası işlemlere izin verir. Doğal olarak güvenlidirler; bloktaki herhangi bir veri değiştirildiğinde, ağdaki bilgisayarlar, bu veriyi yeniden doğrulamalıdır. Kripto paralar hiçbir yerde özel olarak saklanmazlar ve yalnızca özel dijital anahtara sahip bir kişi tarafından erişilebilirler.

Kripto paranızın güvenliği hangi para birimini kullandığınıza göre değişiklik gösterebilir. Bahsettiğimiz güvenli blok zinciri altyapısını tam manasıyla kullanan bir para birimine yatırım yapmanız riskleri ortadan kaldıracaktır. En güvenilir kripto paralar çoğunlukla aynı zamanda piyasada en çok işlem görenler olduğu için kolay takip edilebilir. Kripto Para Fiyatları yazımız üzerinden mevcut kripto paraların pazar payı sıralamasını görebilirsiniz.

Kripto Para Yasal Mı?

Ülkemiz ve bir kaç istisna hariç dünya devletleri henüz kripto para birimlerini resmi olarak tanımamıştır. Dolayısıyla bir yasal düzenlemeye tabi değillerdir. Bu yasal olmadıkları, kripto para ticaretinin suç unsuru olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Kripto para piyasasının kısa sürede bugünkü konumuna ulaşması beklenti dahilinde olmadığı için devletler, yasal zemini hazırlama konusunda gecikmişlerdir. Ülkemizde kripto para kullanımını ve ticaretini sınırlandıran, vergilendiren bir kanun da bulunmamaktadır. Bu durum bir çok yatırımcı için bir avantaj olarak algılanmaktadır.

Ancak son zamanlarda bir çok ülkenin yeni düzenlemelerle kripto para ticaretinin yasal çerçeve dahilinde yapılmasını ve vergilendirilmesini öngören çalışmalar içerisinde olduğunu görüyoruz. Ülkemizde de benzer çalışmaların yapılması beklenmektedir.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para alıp satmak için öncelikle kripto para borsalarından birine üye olmalısınız. Üyelik işleminin ardından işlem yapmaya başlayabilirsiniz. İşlem yapabilmek için borsada mevduatınız olması gerekmektedir. Borsalara banka transferi yoluyla veya Cex.io‘yu kullanırsanız kredi kartınızla para gönderebilirsiniz. Banka transferi yurtdışı borsalara Swift(Döviz gönderirken kullanılan banka protokolü) üzerinden gerçekleşeceği için işlem uzun sürebilir ve yüksek işlem masrafı ödersiniz.

Kripto paralar; Bitcoin ve altcoin olarak iki farklı başlıkta toplanırlar. Her ikisi için farklı alım yolları mevcuttur.Detaylı kripto para alım rehberi için “Bitcoin nasıl alınır” veya “Altcoin nasıl alınır” başlıklı yazılarımıza bakabilirsiniz.

Kripto Para Birimleri

Kripto Para Birimleri

Kripto para birimleri günlük yaşantımızda kullandığımız çeşitli döviz birimleri gibi sadece farklı değerlere ve isimlere sahip değillerdir. Aynı zamanda farklı teknolojilere ve işlevselliklere sahiplerdir. Örneğin Ripple(XRP) dünya üzerindeki bütün bankalar arasında kolayca para transferini hedeflerken, Ethereum(ETH) internet üzerindeki bütün verileri güvenli bir şekilde saklayabilecek bir sunucu platformunu ve taraflar arası her türlü ticaretin kolayca gerçekleşmesi için “Smart Contracts”(Akıllı Sözleşmeler) teknolojisini hayata geçirmeyi planlamaktadır.

Başlıca kripto para isimleri şunlardır: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH), Cardano (ADA), Litecoin (LTC), NEO (NEO), NEM (XEM) ,Stellar (XLM), IOTA (MIOTA), Dash (DASH), Monero (XMR), Qtum (QTUM), Lisk (LSK), Zcash (ZEC), Verge (XVG).

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto Para Madenciliği

Kripto para işlemlerinin gerçekleşmesi madencilik faaliyeti ile olur. Madencilik, güçlü bir donanım ve çok fazla planlama gerektiren yoğun bir faaliyettir. İşlemlerin onaylanması sağlayan bireylere madenciler denir. Kripto para madenciliği, işlemlerin doğrulanması ve blockchain sistemine eklenmesi için kullanılan yöntemdir. İnternet erişimi olan uygun bir donanıma sahip olan herkes madenciliğe katılabilir.

Madencilik süreci, son işlemleri blok halinde derlemek ve hesaplamada kullanılan algoritmayı adeta zor bir bulmacayı çözer gibi çözmeye çalışmakla ilgilidir. Blokların onaylanmasında yardımlarından dolayı madencilere ödüller verilir. Bu genellikle belirli bir kripto paradır; işlemi tamamlayan Bitcoin madencileri, Bitcoin alırken Ethereum madencileri Ether alırlar. Bulmacayı ilk çözen katılımcı bir sonraki bloğu blok zincirine yerleştirip ödülleri almaya başlar. Madenciliği teşvik eden ödüller, hem blokta derlenen işlemler hem de yeni çıkartılan kripto para ile ilişkili işlem ücretleridir.

Bu bulmaca, madencilik uygulamaları tarafından donanım gücüne göre otomatik olarak belli bir hızda çözülür. Madencilik yapanların her hangi bir yazılım dili bilmesine veya kod girmesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Yapılan işlem sonrası serbest bırakılan her kripto paraya blok ödülü denir. Kripto para üretimi bu serbest bırakılma işlemi sayesinde gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güney Kore Kripto Para Yasağı

Güney Kore KFTC Başkanı : “Kripto Borsalarını Kapatmak İmkansız”

Ethereum

Ethereum Rehberi : Nedir? Nasıl Alınır ve Güvenilir Mi ?