Kripto Paralar Eskisi Kadar Popüler Değil : Talepleri düşüyor mu?

Bilindiği üzere; kripto sanal para kavramı, Bitcoin ile başlamış ve özellikle son 2 yıldır Bitcoin’de yaşanan ciddi değer artışlarıyla birlikte, kripto sanal paralara -özellikle Bitcoin’e- çok ciddi bir talep artışı yaşanmıştır. Bununla birlikte, yatırımcıların Bitcoin piyasalarında gerçekleştirmiş oldukları Bitcoin al-sat işlemleri ve Bitcoin’in gün geçtikçe daha fazla işletme tarafından işlem aracı olarak kabul görmesi sonrası kripto sanal paralar ve Bitcoin’in değeri günden güne yükselmiştir.

Ancak, özellikle 2018 yılı içerisinde bu trendin tersine döndüğü bir tablo ile karşı karşıya kaldık. 2017 yılının Aralık ayında Bitcoin fiyatı 20 bin Dolar seviyesini test etti. 2018 yılıyla beraber Bitcoin fiyatında beklenmedik derecede büyük bir düşüş yaşandı. Yazının yazıldığı tarih itibariyle 1 Bitcoin fiyatı 6.405 ABD Doları civarındadır.

Bazı yorumcular bu düşüşle birlikte artık Bitcoin’in eski şaşaalı günlerine dönemeyeceğini belirtse de; konuyla ilgili pek çok farklı görüş bulunmaktadır. Bu yazımızda Bitcoin ve diğer kripto paralarda yaşanan değer kayıplarını inceleyip olası performansına yönelik yorumlarda bulunacağız. Dilerseniz başlayalım.

Kripto sanal paraların geçmiş fiyat eğilimleri

Kripto sanal para ekosistemi içindeki ilk eleman Bitcoin’dir. 2008 yılında, gerçek kimliği hala bilinmeyen ve Japon bir yazılımcı olduğu tahmin edilen Satoshi Nakamoto adındaki bir kişi tarafından bir makale yayımlandı. Bu makalede Nakamoto, Bitcoin kavramını tanıtarak kripto sanal paraların temelini attı. 2009 yılında Bitcoin’in blockchain tabanlı ilk platformu yine Nakamoto tarafından oluşturuldu. Bitcoin, yine bu yıl içerisinde işlem görmeye başladı.

İlk işlem gördüğü tarih temel alındığında Bitcoin’in Dolar karşısındaki değeri oldukça düşüktü. Ekim 2009’da oluşan ilk Bitcoin kurunda 1 Bitcoin üretmek için kullanılan elektriğin maliyeti kur değeri olarak alındı. Bu kurda 1 ABD doları yaklaşık 1.309 Bitcoine eşitti.

Zaman içerisinde Bitcoin teknolojisi insanlar arasında beklemedik bir ilgiyle karşılaştı. Özellikle, mobil teknolojilerde yaşanan muazzam gelişmeler sonrasında insanların mobil cihaz kullanımları gün geçtikçe arttı. Bu cihazlar ile gündelik işlemlerin pek çoğu yapılabilmeye başlandı. Teknolojide yaşanan devrim niteliğindeki gelişmeler insanların ekonomik davranışlarını da etkiledi. İnsanlar diğer tüm işlemleri gibi ekonomik işlemlerini de kolay bir şekilde gerçekleştirmek için Bitcoin’e yönelmeye başladı. Bu durum Bitcoin’e olan talebi arttırdı. Kolay ve güvenli kullanımıyla Bitcoin, reel piyasalarda da gün geçtikçe daha fazla kullanılmaya başlandı. Sonuç olarak; Bitcoin’in değeri gün geçtikçe arttı.

Altcoinlerin piyasaya etkileri

Bitcoin’de kullanılan teknoloji ve insanların buna olan ilgisiyle altcoin kavramı doğdu. Altcoin, Bitcoin alternatifi (alternative coin) anlamındadır.

2011 yılında eski bir Google mühendisi olan Charlie Lee tarafından ilk altcoin olan Litecoin geliştirildi. Litecoin’in geliştiricisi Lee, kendisinin de bir Bitcoin hayranı olduğunu ve amacının Bitcoin’e rakip olmak olmadığını belirtmiştir. Litecoin’in piyasada yerini almasından sonra pek çok farklı altcoin geliştirilmiştir.

Bu altcoinlerin dikkat çekenleri, Bitcoin ve kripto sanal para piyasalarına farklılık ve yenilik getirenleri olmuştur. Zira, Bitcoin her ne kadar güven veren bir sistem olarak hizmet verse de geliştirilebilecek yanları da olan bir platformdur. Bu şekilde Bitcoin’e alternatif olabilecek pek çok farklı kripto para piyasada yerini aldıktan sonra insanların kripto sanal paralara olan ilgisi gün geçtikçe daha da artmıştır.

Bu konuyla ilgili insanlar, kısa vadede yüksek getiri elde etmek gibi bir anlayış edinmişlerdir. Bitcoin, değerinin gün geçtikçe yükselmesiyle ekonomi gündemi içerisinde önemli bir yer edinmiş ve pek çok insan Bitcoin ve altcoin borsaları üzerine ilgi duymaya başlamıştır. Bu borsalarda kısa vadede yapacakları al-sat işlemleri ile kar elde etme güdüsü olan küçük yatırımcıların sayıları gün geçtikçe çoğalmıştır. Ancak, bu yatırımcıların asimetrik bilgi sorunu ile karşı karşıya kalması oldukça olasıydı ve öyle de oldu.

Yeterli bilgi seviyesine ulaşmadan Bitcoin ve altcoin piyasalarında işlem yapan insanların birçoğu her ne kadar küçük yatırımlar ile bu piyasalarda bulunsalar da uzun vadede yatırımlarını kaybetme tehdidi ile karşı karşıya kaldılar.

Kripto paraların fiyatları ne yöne gidecek?

Kripto sanal paraların talebi gün geçtikçe arttığı için, pek çok insanın kısa vadede yüksek getiri elde etme yolu olarak bu piyasalara yöneldiğini belirtmiştik. Hal böyle olunca Bitcoin ve altcoinlerin yer aldığı piyasalara olan talep zaman içerisinde oldukça arttı.

Ancak; her ne kadar, kripto sanal paralar, özellikle Bitcoin, pek çok kişiye kısa vadede oldukça yüksek getiriler elde etme şansı verse de; reel ekonomi kurallarına göre böyle bir durumun sürekli olması söz konusu olamaz. Nitekim, Bitcoin’de son dönemde yaşanan düşüşün en önemli nedeni de bu durum olmuştur.

Özellikle, 2017 yılının Aralık ayında fiyatların olması gerekenden oldukça yüksek düzeyde 1 yıl içinde yaklaşık 20 kat artması oldukça sıra dışı bir durumdu. Bitcoin ve genel ekonomi hakkında bilgi seviyesi yetersiz olan pek çok kişi bu durumu gördü ve oldukça amatör bir yaklaşım ile, sanki altın madeni bulmuş gibi, yüksek kazanç elde etmek amacıyla piyasalara hücum ettiler. Tabii ki, sonuç bugün de görüldüğü gibi hüsran oldu.

Kripto paraların fiyatları ne yöne gidecek?

Kripto para fiyatlarında yaşanan bu düşüş aslında ekonomi uzmanlarının pek çoğu için beklenen bir şeydi. Çünkü değerli bir varlığın fiyatında bu denli yükseliş olması ekonominin doğasına aykırı bir durumdur.

Dolayısıyla, Bitcoin’in gerçek değeri 100 bin Dolar olsa bile bunun bu denli kısa bir sürede oluşması çok gerçekçi bir yaklaşım değildir. Nasıl ki bir malın fiyatında 1 yıl gibi kısa bir sürede 20 kat artış olması doğal değilse; Bitcoin’de de durum böyledir. Bu durum yatırım yapılacak tüm borsalar için geçerlidir.

Bitcoin ve diğer kripto sanal paraların kullanım alanlarının gün geçtikçe artması kripto paraların geleceğinin karanlık olmadığının önemli bir göstergesidir.

Kripto para ekosistemini gelecekte neler bekliyor?

Bitcoin borsalarında, Bitcoin’de yaşanan değer kayıpları sonrası yatırımcıların karamsar bir bakış içinde olduğu görülmektedir. Ancak, bu durumun bu şekilde devam etmeyeceği yönünde bir değerlendirme yapmak mümkündür. Zira; yukarıda da bahsettiğimiz üzere; Bitcoin’in, potansiyelinin üstünde artması ve bu artışın kısa bir zamanda azalışa dönüşmesi Bitcoin’in ve kripto sanal paraların sonunun geldiği şeklinde yorumlanmamalıdır.

Özellikle, son dönemde teknoloji dünyasında görülen yenilikler ve yapay zekâ kavramıyla ortaya çıkan gelişmeler geleceğin teknoloji çağı olacağını göstermektedir. İnsanlık olarak teknolojik cihazların hayatımızda günden güne daha fazla yer kapladığını görmekteyiz. Bu nedenle kripto sanal paraların, geleceğin ekonomik birimi olacağı şeklinde bir değerlendirme yapmak yanlış olmayacaktır.

Bitcoin, halen değerlendirilmesi gereken oldukça yenilikçi ve devrimci bir teknoloji olarak hayatımızda yerini almıştır. Hakkındaki spekülasyonlara ve eksik yanlarına rağmen Bitcoin, güvenliği ve kolay kullanımı ile kesinlikle ekonomik alışkanlıklarımızı değiştirecek ölçüde bir icattır. Değerinin sadece piyasa koşullarınca belirlenmesi, Bitcoin’in ideal ekonomik model olduğunu göstermektedir. Zaman zaman yaşanan fiyat dalgalanmalarına rağmen, Bitcoin’in gerçek amacı olan değer saklama ve takas aracı olma işlevinde de bir artış yaşanacak ve insanlar gündelik işlemlerinde daha sık kripto sanal para kullanacaklardır.

Geleceğin teknoloji çağı olduğu ne kadar barizse, bunun ekonomik aracının da kripto sanal paralar olduğu o kadar açık bir sonuçtur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Monero Coin

Monero Coin Nedir? Nasıl Alınır : Detaylı Monero Rehberi