MHP’li Vekilden Yerli Kripto Para Teklifi

Turkcoin MHP Kripto Para

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Sanayi Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, “Turkcoin” isimli yerli ve milli bir kripto paranın devlet desteğiyle çıkarılmasını öneren bir rapor hazırladı.

Teknik ayrıntıların yer almadığı raporda, Turkcoin’in mevcut kripto para birimlerine göre daha düşük riskler üretmek adına değerin menkul kıymetler üzerinden oluşturulacak varlık sepeti ile garanti altına alınması üzerinde duruldu.

Raporda, bu varlık sepetine, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası‘nda işlem gören Türk Hava Yolları ve Türk Telekom gibi halka açık şirketlerin dahil edilebileceği belirtildi.

Tanrıkulu yaptığı açıklamada “Dünya yeni bir dijital sisteme doğru ilerliyor, Türkiye çok geç olmadan kendi dijital sistemini ve para birimini yaratmalı.” dedi.

Rapor aynı zamanda mevcut kripto para piyasasına düzenleme getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, yasal çerçevenin yokluğunun kripto paraların yasadışı kullanılmasına neden olabileceğini savunuyor.

Tanrıkulu, “Her türlü riski değerlendirdikten sonra cesaret verici düzenlemelerin getirilmesi, kripto para piyasasından, özellikle de Bitcoin üzerinden gelir elde etmemizi sağlayacak ve bu bağlamda ülkenin bu alandaki işlemleri düzenleyen bir yasaya ihtiyacı var” dedi.

Turkcoin“in gerçekleşip gerçekleşmeceği ve devlet merkezli bir kripto paranın ne kadar başarılı olacağı tartışılır ancak bu çalışma ülkemizdeki kripto paralara karşı duyulan negatif önyargıyı kırması bakımından büyük önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

bitcoin lise

Bitcoin Liselere Geliyor

Bitcoin Vergi Amerika

Arizona’dan Sonra Georgia’da Bitcoin’e “Evet” Demeye Hazırlanıyor