Monero Coin Nedir? Nasıl Alınır : Detaylı Monero Rehberi

Monero Coin

Son dönemde kripto para dünyasında en çok konuşulan para birimleri altyapıları gizlilik üzerine kurulanlar oldu. Bunların bazıları gizliliği otomatikman her işlem için uygularken, bazıları bunu isteğe bağlı bir seçenek olarak kullanıcılara sundu.Gizlilik esasına dayalı kripto para birimlerinin en popüleri Monero‘dur (XMR).

Monero özellikle geçtiğimiz sene içerisinde artan benimsenme oranı ve uzun süredir başarılı bir şekilde çalışan gizlilik özelliğiyle her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaktadır.

Monero Nedir?

2014 yılında piyasaya çıkan Monero (XMR), açık kaynak kodlu, gizlilik odaklı bir kripto para birimi olup, blok zinciri konsepti üzerine kurulmuştur ve çalışmaktadır. Normalde, kripto para birimlerinin ardındaki teknolojiyi oluşturan bu blok zincirler, kullanıcıların isim ve özel bilgilerini vermeden ağdaki tüm işlemleri, işlemi gerçekleştiren cüzdan adresiyle birlikte gösteren kamuya açık defterlerden oluşur. Bu bağlamda yarı anonimlerdir. Yaptığınız işlemleri takip etmek isteyen birisi sizin cüzdan adresinizi bilmek zorundadır.

Monero’nun blok zinciri özellikle opak olarak yapılandırılmıştır. Kullanıcıların cüzdan adreslerini, işlem tutarlarını gizleyerek tamamen anonim işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Bu gizliliği kendisine özgü işlem onay imzası ile sağlar. Bir işlem yaptığınızda sistem sizin cüzdan anahtarınız ile blok zincirdeki başka kullanıcılardan birinin cüzdan adresinin kombinasyonundan oluşan bir işlem onay imzası sağlar. Böylece her işlem blok zincire uygun olarak işlenir ve doğrulanır ancak hangi kullanıcının hangi işlemi onayladığını öğrenmek imkansız olduğu için yapılan her işlem gizli kalır.

Üstelik sistem bu süreci her işleminiz için yeniden yapar. Dolayısıyla her işlemin kendine ait özel bir imzası oluşturulur. Bu da gizliliği arttırmaya yardımcı olur. Bitcoin ve benzeri kripto paralarda ise bütün işlemleriniz değişmez cüzdan adresiniz ile kaydedilir. Blok zincire cüzdan adresinizi sorgulatan birisi bugüne kadar gönderdiğiniz veya aldığınız bütün ödemeleri, karşı tarafın cüzdan adresini ve işlem tarihlerini görebilir. Monero’da bu durum olası değildir.

Monero Nasıl Alınır?

Bir altcoin olan Monero, aldığınız Bitcoin veya Ethereum karşılığında alınıp satılabilir. Bunun için elinizdeki Bitcoin veya Ethereum’u bir altcoin borsasına göndermeniz gerekir. Altcoin alım-satımı için detaylı bilgiye Altcoin rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Monero Güvenilir Mi?

Sağladığı gizlilik avantajları Monero’nun hızla benimsenmesini sağlamış olsa da, beraberinde bu kripto para birimine karşı olumsuz bir bakış açısı da getirdi. Monero’nun izlenemez oluşu ve gizlilik özellikleri, uyuşturucu ticareti ve kumar gibi yasadışı faaliyetler için kullanılmaya başladı. Dolayısıyla bir çok kullanıcı ve yatırımcı bu para biriminden uzak durmayı tercih etti. Resmi oteritelerin işlem trafiğini takip edememesi Monero’nun yer altı dünyası tarafından en çok kullanılan para birimi olmasına yol açtı.

Monero ile yapılan bir başka yasadışı faaliyet ise, Cryptojacking adı verilen yeni bir malware türü oldu. Bu malware tarafından sızılan sistemler kullanıcılarının haberi olmadan hackerlar adına Monero madenciliği için kullanılmaya başlandı. Sistemi yavaşlatmaktan başka bir zararı olmayan bu malwareler, kullanıcılar tarafından keşfedilse bile Monero’nun sağladığı gizlilik sayesinde sistem üzerinden kazılan paraların kimlere aktarıldığını öğrenmek mümkün değil.

Monero Wallet Cüzdan Oluşturma

Monero cüzdanı oluşturma oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey Mymonero.com adresini ziyaret etmektir.

Sayfaya girdiğimizde “Create an Account“a tıklıyoruz.

Monero Wallet Cüzdan

Açılan sayfanın en altında kimseyle paylaşmamamız gereken özel anahtarımızı göreceğiz. Bu anahtarı kopyalayıp alttaki kutucuya yapıştırarak onaylıyoruz. Daha sonra cüzdanımıza erişmek için bu anahtara ihtiyaç duyacağımız için not etmeyi ve güvenli bir yerde saklamayı ihmal etmeyin.

Monero Wallet Cüzdan Oluşturma

Onayladıktan sonra cüzdanımızı oluşturmuş olacağız. Borsadan satın alacağınız Monero’nuzu burada yer alan adrese göndererek saklayabilirsiniz.

Monero Wallet

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Binance Chain

Kripto Para Devi Binance’den Yeni Borsa

Kripto Paralar Eskisi Kadar Popüler Değil : Talepleri düşüyor mu?