MyEtherWallet Rehberi : Nedir? Nasıl Kullanılır ve Güvenilir Mi?

Myetherwallet Kullanım Rehberi

MyEtherWallet (MEW), Ethereum platformuyla çalışan cüzdan yaratmak için ücretsiz, açık kaynaklı bir araçtır. Temmuz 2015’te ilk kez piyasaya çıktığından beri Ethereum platformu hızla büyüdü. Ethereum platformunda yayınlanan ether (ETH) tokenlerinin ve diğer dijital varlıkların depolanması söz konusu olduğunda, MyEtherWallet kullanımı kolay ve çok esneklik sunan bir çözümdür.

MyEtherWallet Nedir?

MEW, Ethereum blok zinciriyle etkileşime giren bir istemci tarafı arabirimidir. MEW ile web tarayıcınızda kolayca yeni cüzdanlar oluşturabilmenize rağmen aslında bir çevrimiçi cüzdan değildir. Web üzerinden cüzdan oluşturmuş olsanız bile, tüm bilgileriniz ve fonlarınız MEW sunucularında değil, bilgisayarınızda saklanır. Bir hesap oluşturduğunuzda, bir şifreleme numarası seti üretirsiniz; özel anahtarınız ve genel anahtarınız (adresiniz). MEW özel anahtarınızı, şifrenizi veya diğer hesap bilgilerinizi aktarmaz, almaz ya da saklamaz.

MEW, fonlarınızı çevrimiçi olarak depolamanın getirdiği birçok güvenlik açığını ortadan kaldırırken, çevrimiçi cüzdanlar tarafından sağlanan kurulum kolaylığını sağlar. MyEtherWallet, bir web tarayıcısından erişilebilir olmasının yanı sıra çevrimiçi Jaxx cüzdan ve Ledger Nano S, Trezor donanım cüzdanlarıyla uyumludur.

Ethereum hakkında detaylı bilgiler bulunan Ethereum Nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

MyEtherWallet Güvenilir Mi?

MEW , yukarıda da bahsettiğimiz gibi tek başına bir uygulama olarak değil, Ethereum ağı ile arabirim kurmak için bir araç olarak tasarlanmıştır. Bu sebeple hiç bir bilgiyi sunucularına kaydetmez ve istendiği takdirde tamamen çevrimdışı olarak işlem yapma ve cüzdan oluşturma olanağı sunar.

Güvenlik açısından MEW, Trezor, Ledger veya resmi Ethereum Cüzdan gibi son derece güvenli olduğu bilinen diğer cüzdanların yerine kullanılabilir. Güvenlik seviyesi tek başına kullanıcılara ve cüzdan bilgilerini nasıl yönettiklerine bağlıdır.

MyEtherWallet Nasıl Kullanılır?

MEW üzerinden cüzdan oluşturmak ve işlem yapmak bir çok kullanıcıya zor ve karışık gelmektedir. Bu nedenle MEW’in işleyişini iki ana başlıkta resimli anlatacağız.

MyEtherWallet’da Cüzdan Oluşturma

1.1. MyEtherWallet‘i şu adresten ziyaret etmeniz, güçlü bir şifre girmeniz ve bir cüzdan oluşturmanız yeterlidir.

 

1.2. Myetherwallet ile uyumlu, özel anahtarın şifreli bir versiyonunu .JSON dosyasıyla bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu dosyayı tekrar Mew’da açmak için bir şifre(Keystore) oluşturmanız gereklidir. Dilerseniz özel anahtarınızın şifresiz bir sürümünü .JSON dosyasında indirerek veya web sitesinden kopyalayıp yapıştırarak saklayabilirsiniz. Cüzdanınıza ek bir güvenlik katmanı sağlayan Keystore (şifreli) özelliğini kullanmanızı öneririz.

1.3. Cüzdan adresinizi veya QR kodunuzu kaydedin. Ödeme alabilmek için gönderene, bir anahtar vermeniz gerekir; metni veya QR Kodunu kopyalayabilirsiniz. QR kodu ayrıca bir kağıt cüzdan yapmak için kullanılabilir.

MyEtherWallet’da İşlem Yapma

2.1. Cüzdanınızı aldınız, artık işlem yapabilirsiniz. İlk yapmanız gereken, oluşturduğunuz özel anahtar dosyasını MyEtherWallet web sitesine yüklemek. “Send Transaction” ı tıklayın, kullanmak istediğiniz özel anahtar türünü seçin (Keystore, Json dosyası veya Düz metin) ve “Select wallet file” seçeneğini tıklayın.

2.2. Kullanmak istediğiniz cüzdanı seçin. Anahtarın ait olduğu cüzdan adresini dosya adına bakıp adresin başına “0x” ekleyerek kontrol edebilirsiniz. Doğru özel anahtarı seçtikten sonra şifreyi yazın ve “Unlock wallet” ı tıklayın.

2.3. Şimdi tek yapmanız gereken, Ether göndermek istediğiniz cüzdan adresini ve göndermek istediğiniz tutarı yazmak. Sonrasında “Generate transaction” ı ve ardından “Send transaction” ı tıklayın.

2.4.Son bir onay penceresi belirecek, işleminizin doğruluğunu kontrol ettikten sonra “Yes, I am sure“u tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sizlerde bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Avustralyalı Altın Rafinerisi Kripto Para

Avustralyalı Altın Rafinerisi Kendi Kripto Parasını Geliştirecek

Singapur Alışveriş Merkezi’nde, Kripto Madenciliği Sistemi Satılıyor