Polonyalı Mali Makamlardan Kripto Paralara Karşı Karalama Kampanyası

Polonya Kripto Para

Polonyalı finans otoriteleri, mükelleflerin parasını, kripto para birimlerine karşı Youtube ve Facebook üzerinde bir karalama kampanyası yapmak için harcadı. Sosyal medya fenomenlerine ödeme yaparak halk üzerinde kripto paralara karşı korku oluşturmaya çalıştıkları ortaya çıktı.

Youtube Propagandası

Polonya’nın Merkez Bankası (Narodowy Bank Polski, NBP), ülkenin Mali Denetim Otoritesi (Komisja Nadzoru Finansowego, KNF) ile işbirliği içinde, kripto paraları kötüleyen yayınlar yapmaları için youtuberlara 90.000 Polonya zilotisi (yaklaşık 30.000 Amerikan doları) ödedi. Ödeme yapılanlar arasında bir çok genç youtuberı bünyesinde barındıran büyük bir yerel içerik ağı şirketi de var.

Kripto para yatırımı ile ilgili negatif yorumlarla dolu “Bütün Paramı Kaybettim” başlıklı bir video, 900.000’den fazla aboneye sahip Polonyalı bir genç olan Marcin Dubiel’ın kanalında göründü. 500.000’den fazla kişi tarafından izlenen videonun NBP‘nin siparişi üzerine hazırlandığı ortaya çıktı

Ürün yerleştirme

Kripto paraları kötüleme kampanyasının bir parçası olmasına rağmen videonun içeriğinde veya bilgilendirme kısmında bunun bir sponsorlu içerik olduğu belirtilmedi. Videonun youtuber tarafından kendi görüşlerini belirten bir içerik olarak sunulduğu izlenimi verilmeye çalışıldı.

Bir kişinin, merkez bankası tarafından finanse edilen kampanyalar hakkında NBP‘ye bir soru göndermesinden sonra NBP, 9 Şubat tarihli bir mektupta “Sosyal medyada sanal para birimleri konusunda bir kampanya gerçekleştirdi” itirafında bulundu.

Mükelleflerin parasıyla kripto paraları kötüleme, yerme kampanyalarının yapıldığı bir ortam, kripto para teknolojisinin mevcut merkezi finans sistemi için ne derece bir tehlike arz ettiğinin göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Hindistap Kripto Para

Hindistanlılar Kripto Para İçin Yurtdışına Yöneldi

BM ve Ethereum

BM’nin Dünya Gıda Programı Ethereum Üzerinden Büyüyor