Tether ve Bitfinex : Tehlike Kapıda Mı?

Tether ve Bitfinex Analiz

Ocak ayı, kripto para yatırımcıları için zor geçti. Sürekli gelen kötü haberler ve bu haberlerin yaydığı panik havası piyasanın ciddi düşüşler yaşamasına neden oldu. Asya ve Amerika’daki yasa düzenleyicilerin pazarı hedef almaları ile işler iyice zorlaştı. Son yaşanan darbe ise iki gün önce gerçekleşti. ABD Menkul Kıymetler ve Mübadele Komisyonu (CFTC), Bitfinex ve Tether yönetimlerine celp gönderdi. Her iki şirketin de aslında tek bir şirketin alt grupları olmaları, aynı CEO tarafından yönetilmeleri, iddiaların çarpıcılığı ve suçlanan taraftan herhangi bir somut açıklama gelmemesi sebebiyle piyasalar bu duruma keskin bir satışla karşılık verdi. Bitcoin 10.000 doların altına itildi.

CFTC’nin Bitfinex ve Tether’dan ne istediği açıkça belli değil. Henüz yöneltilmiş resmi bir suçlama da yok. Ayrıca, Bitfinex ve Tether ile yaklaşık iki ay önce 6 Aralık’ta temasa geçilmesine rağmen bunun yeni bir habermiş gibi Bloomberg tarafından yayımlanması çok eleştiri aldı. Bazı yorumculara göre bütün bunlar Wall Street futures piyasalarındaki bahislerin başarısını sağlamak için birileri tarafından özellikle sızdırılan haberlerdi.

“Bebek Piyasaları”nın Büyüme Sorunu

Kripto para piyasaları hala genç. Bazıları buna “Bebek Piyasaları” diyor. Fiyatı, haberler aracılığıyla yönetmenin ne kadar kolay olduğu düşünülürse, yatırım yaparken dikkatli olunması gerekir. Fakat Bitfinex ve Tether ile bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren çok eski ve bariz işaretler var. Yatırımcıların CFTC’den gelen haberleri göz önüne alması şaşırtıcı değildir. Celplerin iki ay önce ulaşması her ne kadar doğru olsa da piyasa için önemli olan bunun ne zaman duyulduğudur.

Yapılan Suçlamalar

Tether özel bir kripto para birimidir. 1 ABD dolarına bağlıdır ve fiyat olarak fazla hareket etmez. Bir çok yabancı borsada dolar ile işlem yapılamadığı için dolara karşılık olarak geçer. Yatırımcılar Tether’in sitesinden verdikleri dolar sayısı kadar Tether üretmiş olurlar ve aldıkları Tether ile kripto para borsalarında işlem yapabilirler. Buraya kadar her şey normal gözüküyor. Ancak Twitter’da “Bitfinexed” (Bitfinex tarafından mağdur edilmiş anlamında) olarak bilinen kullanıcı aylardır Bitfinex‘i Bitcoin fiyatlarını yukarı doğru manipüle etmek için Tether kullanmakla suçluyor. Bitfinexed, Tether’ın dolar karşılığı olmadan sürekli üretilip yüklü miktarlarla Bitcoin satın alınıp piyasada bir balon oluşturulduğunu iddia ediyor.

Bitfinex şimdiye kadar iddiaları çürütmek için çok az şey yaptı. Sadece birkaç gün önce, Tether ve Bitfinex dolar rezervlerini denetlemekle görevli denetim firmasıyla olan ilişkilerini kestiler. Oysa ki müşteriler için gerçekten önemli olan piyasadaki Tether sayısının gerçek dolarlarla desteklenip desteklenmediği. “Bitfinexed” açıkça Bitfinex ve Tether’ı bir ponzi olmakla suçluyor. Bitfinex ise blog yazarına karşı yasal işlem başlattığını açıkladı. Bu kadar iddia ve suçlamadan sonra ne Bitfinex’in ne de Tether’ın somut bir açıklama yapması piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor.

Denetim Her Zaman Kötü Değildir

Halen yaklaşık 2.2 milyar Tether dolaşımda bulunuyor. Soruşturmanın sonuçları henüz belli değil. ABD otoritesi CFTC‘nin Asya’da kurulu bir borsadan ne talep ettiği ve bu borsaya nasıl bir yaptırımda bulunabileceği net değil. Net olan tek şey iddiaların ispatlanması durumunda kripto para piyasalarının ciddi darbe alacağı.

Ancak, çoğunluğun görüşlerinin aksine, kurallar ve hukuksal kesinlik kripto para piyasasına girdiğinde daha güvenli bir ticaret ortamı sağlayabilirler. Bitfinex ve Tether’e karşı iddialar gerçekse bir an önce bu tehdidi engellemek ve ortadan kaldırmak daha sonra yapmaya mecbur olmaktan daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Line Kripto Para Borsası

Line, Kripto Para Borsası Açıyor

Facebook Twitter Kripto Para

Sosyal Medya Devleri Karşı Karşıya