Weiss Ratings’den 7 Yatırım Prensibi

Weiss Ratings Yatırım

Bağımsız derecelendirme kuruluşu Weiss Ratings, geçtiğimiz hafta düzenlediği web konferansı sırasında Weiss’in ekonomi uzmanı ve matematikçisi Juan M. Villaverde’e, yatırımcıların kripto para yatırımında nelere dikkat etmeleri gerektiği soruldu. Villaverde, tüm yatırımcıların kripto paralara yatırım yapmadan önce sahip olmaları gereken yedi araştırma prensibi ile bu soruyu cevapladı.

Yönetim

2017 yılının ikinci yarısında kripto para birimleri çıkmaya başladığında yaşanan en büyük sorun, hard fork gerektiren yenilemelerdi. Projeler ve geliştiricileri, Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold gibi çok sayıda zincir bölünmeye neden olan projenin hangi yönde devam etmesi konusunda anlaşamadılar.

Villaverde, yeni bir kripto para birimine bakarken ilk sorulması gerekenlerin “Bir projenin ilerlemesi için oylama mekanizması veya karar verme süreci nedir?” ve “Projenin devamı için bir hard fork gerekiyor mu?” olduğunu söyledi.

Hız / Maliyet

Visa ve Paypal gibi devlerle rekabet etmek için, blok zincirlerin işlemleri yıldırım hızıyla tamamlaması gerekir. Yeni jenerasyon blok zincirlerinin birçoğu binlerce işlemi bir saniyede doğrulamaktadır. İşlemlerin hızı ile birlikte, işlem masrafı maliyeti de geliyor. İşlemlerin doğrulanması ne kadar yavaşsa, ücretler de o kadar yüksek olur. Villaverde yatırımcılara, en hızlı ve en düşük işlem maliyetli blok zincirlere yoğunlaşmalarını tavsiye etti.

Akıllı Sözleşmeler

Blok zincirinin üstünde ne yapılabilir? Bitcoin akıllı temaslara izin verir, ancak çoğunlukla yalnızca bir ödeme aracıdır. Akıllı sözleşmeler ise, özel şartlara bağlı ödeme yapılmasına, ödeme iadesi alınmasına ve çoklu imzalara izin verir. Akıllı sözleşmelere izin verdiği için bütün bir şirket Ethereum ile tam anlamıyla platformun üzerine kurulabilir. Ancak, Ethereum şu anda ölçeklendirme konusuyla baş edemediği için bu sadece teoride mümkün olmakta. Ölçeklendirme sorununu aşarak, akıllı sözleşmelerin potansiyelini ortaya koymayı hedefleyen EOS gibi projelere bakılabilir.

Merkeziyetsizlik

Proje ne kadar güvenilirdir? Kararlar üzerinde kullanıcılar ne kadar etkilidir?

Güvenlik

Proje hangi güvenlik önlemlerini almaktadır? Blok zincirinde hangi kod kullanılır, bu kod yaygın olarak biliniyor mu yoksa pek çok kişinin bilmediği yeni bir kod mu var?

Genellikle daha uzun bir blok zinciri varsa, kodun kırılması da zorlaşır. Projenin uzunluğu da dikkate alınması gereken bir diğer faktör.

Benimseme

Proje/dijital para birimi ne kadar iyi biliniyor? Güçlü bir takipçi kitlesi var mı?

Risk/Ödül Hesaplaması

Tecrübeli bir finans geçmişiniz yoksa, bu hesaplamaları kendi başınıza ortaya koymak neredeyse imkansız olabilir. Bunun için uzmanlardan yardım talep edebilir ve yatırım tavsiyesi isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ne Düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uber Kripto Para ECO

Uber’in Kurucusu, Kripto Para Projesi “ECO”yu Tanıttı

Ethereum Blok Zinciri

Ethereum’un Genesis Adresine Yanlışlıkla 500 Milyon Dolar Gönderildi